Americké výnosy středních splatností korigují včerejší růst. Dolar zpevnil pod 1,0650 za euro po nad očekávání horších inxech PMI z Francie. Měny regionu v zisku. Koruna zpevnila pod 24,40 za euro.

Co se stalo na newyorské burze?

Klíčové body

  • Úterý na newyorské burze připomínalo flash crash z roku 2010.
  • Důvodem bylo nespuštění tzv. úvodní aukce.
  • U Fedu se nabízí spekulace o únorovém zvýšení sazeb.
Zdroj: Depositphotos

Poté, co se index S&P 500 usadil bezpečně nad 200denním klouzavým průměrem, ztratil jakoukoliv chuť se vydat rychleji směrem k vyšším úrovním. Prudké pohyby, na které jsme si zvykli v minulém roce, se zatím letos nekonají. Nejzajímavější zprávou minulých dnů proto zůstává úterní incident na newyorské burze .

V úterý při otevírací seanci překvapil obchodníky prudký pohyb několika desítek titulů o až 20 procent jedním nebo druhým směrem. Po několika minutách však došlo k návratu cenových úrovní na zavírací kurzy předchozího dne a trh se ustálil stejně rychle, jako znervóznil. Na vyšinutých úrovních se přesto zobchodovaly tisíce akcií. Něco podobného se již dlouho nestalo a velmi živě tento „úlet“ připomínal neblaze proslulý „flash cash“ z roku 2010. Příčinu se tenkrát nepodařilo přesně určit a šla více či méně na vrub komplexitě akciového trhu.

Nehoda z úterý měla prozaičtější příčinu. Jednalo se o selhání lidského faktoru, které způsobilo, že se v úterý nespustila tzv. úvodní aukce. To je proces, kdy nedochází ke kontinuálnímu obchodování cenného papíru, nýbrž se pouze shromažďuje nabídka a poptávka, na základě které se určí otevírací cena. Objednávky, které jsou určeny pro tento „price discovery“ proces se dostaly přímo na trh, kde způsobily pohromu. Situace se poměrně rychle vyjasnila, nicméně celé úterý byl trh tak trochu jako „opařený“. Není totiž nic příjemného si uvědomit, že likvidita není samozřejmostí a může zmizet z hodiny na hodinu jako mávnutím kouzelného proutku.

Prvního února 2023 rozhodne Fed o dalším osudu amerických úrokových sazeb. Výhled není až tak jasný jako při zasedáních minulých. Všeobecně se očekává nárůst o 25 bazických bodů, avšak ozývají se hlasy, které volají po zvýšení vyšším. Důvodem jsou právě vysoké ceny akcií a obecně rizikových aktiv, které způsobily uvolnění měnových podmínek. Můžeme se proto těšit na napínavější příští týden.

Podobně ospale-býčí nálada přetrvává i na měnových trzích. Dolar lehce oslabuje na hlavních párech. Taktéž posilování české koruny je možno přičíst částečně na vrub tomuto risk-on naladění.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0870 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,99 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0836 do 1,0952 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,80 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,89 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,75 až 23,85 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,75 do 21,99 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter