Co se to děje? Koruna probuzena z letargie

Poslední měsíce se na české koruně nesly ve znamení „zamrznutí“ v pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK. Není se čemu divit, na eurokoruně je stále hlavním fundamentem Česká národní banka a její intervenční režim udržující kurz nad „nepropustnou“ úrovní 27 koruny za euro. V posledních dnech se však situace mění. Koruna se probouzí z letargie a začíná na páru s eurem oslabovat.

Za poslední týden je patrný rostoucí trend, v rámci kterého jsme byli svědky dvou „spiků“ prolamujících hranici 27,06 EURCZK (viz graf).

Co se týče fundamentů tohoto pohybu, je potřeba se zaměřit na dění na světových trzích. Oslabení koruny se nese v duchu globálního propadu nejen akciových, ale i komoditních trhů. Jak v Evropě, tak i v USA jsme byli svědky hromadného výplachu. Hovoří se dokonce o začátku medvědího trhu. Globální akciový index MSCI se propadl z květnového maxima o 20 % a dosáhl tak minim z července 2013. Velcí hráči se tak vinou tohoto vývoje začínají zbavovat „offbenchmarkových“ aktiv, mezi které patří v jisté míře i česká koruna.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Rozbuškou těchto propadů je pokračující pád čínských akcií, zpomalení čínské ekonomiky, zhoršení odhadu růstu té globální a v neposlední řadě i pokles ropy na 13letá minima.

Aktuálně se koruna pohybuje v pásmu 27,04 až 27,05 koruny za euro. Na páru s dolarem se pak nacházíme na 24,83 USDCZK.

Newsletter