Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Co si přejí milionáři v roce 2016?

Co si vzali milionáři za novoroční předsevzetí? Dost pravděpodobně totéž, co Vy. Ukládání peněžních prostředků různými způsoby je nejčastějším finančním předsevzetím i mezi lidmi s více než 1,5 milionem investovaných dolarů. Je tomu tak alespoň podle mezinárodní finanční společnosti DeVere Group.

Dvě pětiny milionářů uvedly, že jejich prioritou číslo jedna pro rok 2016 je vytvoření úspor na penzi. Revizi své investice jako hlavní cíl uvedlo 27 procent dotázaných a 23 procent uvedlo, že by se nejraději více zaměřili na šetření pro své blízké. Tyto cíle by mohly znít povědomě i lidem s nižšími příjmy. Býti milionářem není nakonec to samé, jaké to kdysi bývalo. „Kdysi dávno, když jste se stali milionářem, byl jste někdo,“ řekl Benjamin Alderson, senior manažer pro oblast DeVere USA.

Dnes nemají milionáři na růžích ustláno. Musí se neustále tlačit nahoru, jelikož odchod do důchodu záleží stále na více a více faktorech a Vy se musíte snažit, aby důchodový příjem odpovídal Vašim nárokům.

Strach z důchodu?

Hlavním důvodem pro potřebu mít co nejbaculatější důchodové konto bez ohledu na čisté jmění, je stále se prodlužující očekávaná délka života. Podle Správy sociálního zabezpečení bude v průměru 65letý muž žít až do věku 84 let a 65letá žena obvykle dosáhne věku 86 let. Navíc čtvrtina dnešních pětašedesátníků to dotáhne až do 90 let a desetina přesáhne dokonce úctyhodných 95 let. „To mě děsí každý rok. Strávíte v důchodu vlastně hodně času, na který si musíte našetřit,“ řekl Alderson. „Je to velká starost pro hromadu lidí.“

Spolu s prodlouženou délkou života, pokroky v medicíně a zdravotní péčí se mění to, co dříve vypadalo jako odchod do důchodu. Zatímco obraz důchodců mohl kdysi vypadat jako potulování kolem a nicnedělání, dnes mají lidé v důchodu mnohem větší možnosti.

Jak vypadá a žije český dolarový milionář?

„Mnoho našich sedmdesátiletých klientů je ve velmi dobrém zdravotním stavu, chtějí být aktivní, cestovat a dělat spoustu dalších věcí,“ řekl Alderson. „Věk 70 je nových 50.“ A chtít všechny tyto věci vyžaduje větší úspory na penzi, aby si je důchodce mohl dovolit.

Hlavně zdraví

Na druhou stranu zhoršující se zdravotní stav může být samozřejmě také značnou finanční starostí pro důchodce. Zvyšuje se tak poptávka po drahé dlouhodobé péči. Průměrné náklady na soukromý pokoj v domě s pečovatelskou službou je ve Spojených státech amerických neuvěřitelných 91 250 dolarů ročně. Navíc se v příštích pěti letech očekává zvýšení o 4 procenta každý rok, alespoň to říká průzkum o nákladech na péči společnosti Genworth.

I zdraví lidé mohou očekávat, že utratí v důchodu hodně peněz za zdravotní péči. Podle výzkumu nákladů na péči o zdraví společnosti Health View Services průměrně zdravý 65letý starý pár, který odešel do důchodu v roce 2015, zaplatí za pojistné, zuby, zrak a všechny ostatní běžné náklady 394 954 dolarů.

Se všemi těmito finančními tlaky není divu, že lidé chtějí zvyšovat své životní úspory. Ale jak si mohou být jisti, že tyto úspory pokryjí jejich nároky? „Nejdůležitější je, aby to bylo tak jednoduché, jak je to jen možné,“ řekla New York City Stacy Francisová, která se zabývá plánováním. „Průběžné tvoření úspor je opravdu klíčové.“ Francisová doporučuje, aby zaměstnavatel svým pracovníkům automaticky strhával určitou část z výplaty a posílal ji rovnou na důchodový účet zaměstnance. Dále zvažte i individuální spoření na důchod a zřízení pravidelných plateb, které by na důchodový účet odcházely z Vašeho běžného účtu.

Dalším způsobem, jak dosáhnout svého vysněného cíle, je pravidelně po celý rok kontrolovat své finance a provádět případné revize. Koneckonců toto byla druhá nejčastější odpověď v průzkumu.

Francisová a Alderson se setkávají se svými klienty na čtvrtletní bázi. Francisová ráda přichází ke klientům s vlastní finanční mapou. „Mohou na ní jasně vidět svoje cíle a pokrok, což činí jejich finance mnohem hmatatelnější,“ řekla. „Většina našich klientů chce mít možnost kontrolovat věci a prožít si to úspěšné dosáhnutí cíle.“

Ve dvou se lépe táhne

Bez ohledu na to, zda pracujete s profesionálem, Francisová doporučuje plánování. Pokud jste vdaná či ženatý, můžete si vytvořit finanční plán se svým partnerem. Pokud jste sám, Francisová doporučuje najít si „finančního kamaráda.“ Budete mít přehled o svých financích v průběhu času a s kamarádem se můžete třeba navzájem motivovat.

„Když máte finančního partnera, můžete se s ním předhánět a vše sdílet. Možná to nebudete dělat pro sebe, ale je to to samé, jak to bývá v běžném přátelství,“ řekla. Jen se ujistěte, abyste to nepřehnali se svými vizemi. Obsesivní kontrolování svého portfolia a sledování sebemenšího pohybu trhu může způsobit, že budete obchodovat hyperaktivně a přehnaně reagovat na zprávy dne. „Toto nezdravé chování pro Vás v dlouhodobém horizontu neudělá nic dobrého. Pouze Vás dotlačí ke skutečně nebezpečným rozhodnutím ohledně Vašich investic,“ uvedla Francisová.

„Jakmile se už nedíváte na vývoj portfolia v dlouhodobém horizontu a sledujete pouze denní události, které Vás nutí prodávat, když jde trh dolů, jste uzamčeni ve Vašich ztrátách už na celý život a je velmi těžké se z těchto ztrát dostat zpět.“ Také je velmi důležité být konkrétní ohledně Vašich cílů. Namísto obecného, že chcete šetřit více, si řekněte, kolik máte v plánu ušetřit za rok, a přijít na konkrétní částku, kterou je nutné si odkládat každý měsíc pro dosažení cíle.

„Nechť je to jednoduché, aby to bylo dosažitelné,“ řekla Francisová. „To je to, co je opravdu důležité, aby se dlouhodobý závazek skutečně vyplnil.“ Průzkumu společnosti DeVere se zúčastnilo 655 klientů ve věku 25 až 70 let. Průzkum se konal v posledních dvou měsících roku 2015 ve Spojených státech, Velké Británii, Jižní Africe, Hongkongu, Španělsku, Německu, Švýcarsku, Kataru a Spojených arabských emirátech.

Čeští milionáři investují hlavně do fondů, certifikátů a realit

Newsletter