Co signalizuje kapitálová „flow“?

Klasické období souhrnů a výhledů snad všech investičních instrumentů už je dávno rozjeté na plné obrátky. I přesto, že se zatím největší pozornost dostává odhadům ohledně možného vypuknutí recese v americké ekonomice, objevilo se už pár tipů zaměřujících se na akcie a další cenné papíry.

Faktem je, že k tomu, aby se ceny těchto instrumentů hýbaly, je potřeba sledovat i pohyb peněžních prostředků. Právě na to se zaměřila společnost Bank of America Merrill Lynch. Ta v rámci svého pohledu zpět poukázala na to, že se investoři za posledních šest měsíců zaměřili především na vysoce likvidní peněžní trh, do něhož spadají například krátkodobé americké státní dluhopisy či jiná další likvidní aktiva. Za poslední půlrok do tohoto segmentu připlulo 212 miliard dolarů, z čehož 48 miliard je za poslední čtyři měsíce.

Část těchto zdrojů byla přesunuta z oblasti akcií (31 miliard dolarů) a z méně likvidních dluhopisů (27 miliard dolarů). Jasně se tak ukazuje, že investoři v tuto chvílí jasně dávají přednost těm aktivům, které sice nepřinášejí jakkoliv vysoké zhodnocením, avšak jsou spojena s komfortem okamžité „transformace“ na hotovost.

Nejvíce je odliv kapitálu pozorován u firemních dluhopisů. Právě v jejich případě je totiž velkou „hrozbou“ možné navýšení amerických úrokových sazeb, o kterých příští týden rozhodne Federální rezervní systém. Z historických dat je však patrné, že tento sentiment již trvá nějakou dobu (viz graf).

Newsletter