Co stojí za extrémní volatilitou měn?

Napříč devizovými trhy převládá v posledních měsících skutečný zmatek. Švýcarský frank zaznamenal minulý měsíc v rámci několika málo minut růst o více jak 30 %. Ruský rubl zase v minulém roce klesl vůči dolaru o 40 %, zatímco kanadský ale i australský dolar propadly na šestiletá minima. A euro? To v rámci 6 měsíců ztratilo cirka 20 % procent své hodnoty vůči dolaru.

Tyto cenové pohyby přinesly mnohým účastníkům trhu obrovské ztráty. Alpari, velký devizový broker, zkrachoval. Saxobank oznámila, že ji několikaminutová volatilita na švýcarském franku stála přes 100 milionů dolarů. A Everest Capital, jeden z velkých správců fondu musel oznámit ukončení aktivit svého hlavního hedgeového fondu poté, co ten taktéž utrpěl těžké ztráty.

Co stojí za zvýšenou volatilitou na devizových trzích?

Tyto pohyby následují po dlouhém období relativního klidu na devizových trzích. Existují dva důvody pro současnou nestálost. Prvním z nich je divergence mezi Federálním rezervním systémem a dvěma dalšími centrálními bankami ekonomicky vyspělých zemí – Bank of Japan a Evropskou centrální bankou. Fed, jenž skoncoval s programem kvantitativního uvolňování, míří směrem k utahování měnové politiky v letošním roce; mezitím Bank of Japan stále pokračuje ve svém programu QE, a ECB právě odsouhlasila zahájení odkupu dluhopisů. Tento posun byl hlavním hnacím motorem pro silný dolar na úkor eura a jenu.

Druhým důvodem je pokles cen komodit, jenž vytváří tlak na na míru inflace, což značně oslabuje ekonomiky některých producentských zemí jako je Rusko. To vede mnohé centrální banky ke snižování úrokových sazeb; 11 z nich tomu tak učinilo (včetně té kanadské a australské) od začátku listopadu. Nižší sazby snižují přitažlivost měny pro mezinárodní investory. Ale vlády jsou v současné situaci rády, že jejich měny oslabují. V prostředí pomalého globálního ekonomického růstu, kdy nižší kurz měny posiluje vyhlídky pro export.

Problémy se zhoršují pro ty země, které se rozhodly navázat svoji měnu na měny jiných zemí, jako jsou dolar nebo euro. Dánsko, které zavěsilo svoji korunu k euru, přistoupilo v posledních týdnech již třikrát ke snížení svých sazeb za účelem odrazení přílivu kapitálu. Švýcaři naopak od zavěšení svojí měny vůči euru upustili, což znamená, že centrální banka přestala skupovat dosud rostoucí objem aktiv v eurech. Zavěšování měn je tradiční způsob snižování volatility. Ale v momentech kdy se od nich ustoupí, účinky v opačném směru mohou být dramatické.

Newsletter