Co stojí za pádem ceny zemního plynu?

Ceny zemního plynu v minulém týdnu spadly na 17 letá minima, což podtrhuje rostoucí nabídku na světovém trhu s tím, jak Spojené státy začaly dodávat vůbec první dodávky plynu z břidlicových nalezišť. V pondělí se ceny zemního plynu na New York Mercantile Exchange usadily na úrovni o 4,5 procenta nižší, než byly minima v roce 1999. Reagovaly také na předpověď počasí pro USA, která slibuje v následujících týdnech teplejší počasí, což by mělo snížit poptávku po zemním plynu používaného k vytápění.

Plyn se loni ve výrobě energie v USA téměř vyrovnal uhlí

Pokles přinesl ztrátový únor. Ceny se v úterý mírně zotavily, ale výhled zůstává poněkud depresivní. Situaci nepřispívá ani vývoj v Japonsku, které je největší světový dovozce zemního plynu. To totiž šest let od katastrofy ve Fukušimě restartuje svůj jaderný program. Podle výpočtů agentury Bloomberg klesly v lednu dodávky zkapalněného zemního plynu do Japonska nejvíce za šest let.

 

Chcete vědět, jaká je nyní hodnota těžební společnosti NWR?

Posted by Roklen24 on Tuesday, 1 March 2016

 

To není dobrým znamením ani pro Austrálii, která napumpovala do investic spojených se zkapalněným zemním plynem více než 160 miliard dolarů. Očekává se, že produkce australského LNG poroste v následujících pěti letech do roku 2020 o 50 procent, i když někteří výrobci snižují kapitálové výdaje a výdaje na činnosti spojené s výrobou LNG, uvádí Fitch.

O jedno procento klesla také poptávka v Číně v souvislosti se zpomalující ekonomikou v roce 2015. Kupující údajně odkládají dříve sjednané dodávky, protože trvalý pokles cen energií znamená, že spotové ceny jsou nyní mnohem konkurenceschopnější než ty, které zde byly před časem. Klesá i poptávka po konkurenčních zdrojích energie, jako je uhlí. Podobně je tomu i u obnovitelných zdrojů, což urychluje rozhovory o změnách smluvních podmínek.

Newsletter