Co stojí za rally zlata?

Růst poptávky po zlatě v časech, kdy jeho nabídka klesá, pomáhá a podporuje rally drahého kovu. Poptávka z rozvíjejících se trhů je obzvláště silná s tím, jak měny jako indonéská rupie, malajský ringit a vietnamský dong v posledních 12 až 18 měsících proti americkému dolaru prudce poklesly. To přimělo spotřebitele na těchto trzích nakupovat fyzické zlato, které je obecně vnímáno jako bezpečný přístav.

Kromě státního nákupu také čínská veřejnost po propadu ze začátku roku utíká z akcií a vkládá své peníze do zlata, poznamenal Padraig Seif, výkonný ředitel Hongkongské firmy Finemetal Asia.

 

Prostředí záporných sazeb se postupně rozšiřuje. Kde se podle ostřílených expertů nachází aktuální investiční příležitosti?

Posted by Roklen24 on Thursday, 10 March 2016

 

Čínská lidová banka v únoru rozšířila své držení zlata o 0,6 procenta na 57,50 milionu uncí z lednové úrovně 57,18 milionu uncí. To vyvolalo změnu tržního sentimentu navzdory očekávání dalšího letošního zvyšování sazeb ve Spojených státech americkou centrální bankou Fed, což by typicky způsobilo pokles cen zlata.

Je čas (ne)nakupovat zlato?

Rally cen zlata byla rovněž podpořena snížením dostupnosti drahého kovu. Podle World Gold Council celková nabídka v loňském roce poklesla o čtyři procenta na 4258 tun a je tak nejnižší od roku 2009. „Tržní sentiment se docela dost změnil… Na straně nabídky se stále více bank stahuje z obchodu se zlatem, takže na straně nabídky dochází k poklesu; na straně poptávky dochází k růstu. Je tedy přirozené, že cena zlata půjde nahoru,“ řekl Seif.

Podle Seifa, který má na zlatě cíl 1200 dolarů za unci, není aktuální makroekonomické prostředí tak náročné jako v průběhu roku 2009. Tehdy světem otřásala globální finanční krize, ačkoli zde je protivítr v podobě zpomalení průmyslové výroby v Číně a potenciální krize v Evropské unii, pokud Británie po červnovém referendu osmadvacítku opustí. 

Newsletter