Co studovalo 10 nejúspěšnějších generálních ředitelů v USA?

Může být obtížné si představit, že generální ředitelé největších amerických firem byli také kdysi dávno studenti bydlící na vysokoškolských kolejích. Museli také vyvažovat jako každý jiný student svůj studentský život se studiem na zkoušky a řešili, co dělat ve zbytku svého života. Vyvstává tudíž otázka, co tedy studovali, když je to dovedlo ke kormidlu největších firem v USA.

Ukazuje se, že neexistuje univerzální cesta k pozici generálního ředitele v jedné z deseti nejvýznamnějších firem dle tržní kapitalizace. Celkově se ale dá říci, že se tito lidé specializovali na „STEM“, neboli Science (vědu), Technology (technologie), Engineering (inženýrství) a Math (matematiku). Někteří z nich mají vyšší tituly, ale zdaleka ne všichni. Jeden z nich je dokonce vysokoškolským odpadlíkem. Co tedy studovali těžké váhy mezi generálními řediteli jako Warren Buffett nebo Jeff Bezos?

  1. John Stumpf (Wells Fargo)

Před více než třiceti lety se Stumpf připojil k předchůdci Wells Fargo. Předtím získal bakalářský titul v oboru financí na St. Cloud State University v jeho rodné Minnesotě. Později pokračoval získáním titulu MBA se zaměřením opět na finance na University of Minnesota.

 

  1. Jeff Bezos (Amazon.com)

Jen osm let po absolvování Princeton University založil Jeff Bezos Amazon.com, jenž vyrostl v dnešního obra v oblasti e-commerce. V Princetonu se specializoval na elektrotechniku a informatiku a byl dostatečně dobrý na to, aby školu absolvoval s vyznamenáním Phi Beta Kappa.

 

  1. Jeffrey Immelt R. (General Electric)

Pokračování STEM trendu. Immelt získal titul bakaláře v oblasti aplikované matematiky na Dartmouth College a o čtyři roky později titul MBA na Harvard University. Immelta je veteránem General Electric působící ve společnosti více než tři desetiletí.

 

  1. Alex Gorsky (Johnson & Johnson)

Gorskij získal bakalářský titul na vojenské akademii ve West Pointu ještě předtím, než získal v armádě hodnost kapitána. Později získal i titul MBA na University of The Wharton School Pennsylvania.

 

  1. Mark Zuckerberg (Facebook)

Zuckerberg je jediným členem seznamu, který nikdy nevystudoval vysokou školu. Navštěvoval Harvard University, kde studoval informatiku, ale rozhodl se odejít a opřít se do rostoucího Facebooku na plný úvazek.

 

  1. Rex W. Tillerson (Exxon Mobil)

Jako mnoho z vedoucích na tomto seznamu byl Tillerson se svou firmou po mnoho let – v tomto případě dokonce více než čtyři desetiletí. Před začátkem u Exxon Mobil získal Tillerson bakalářský titul v oboru pozemního stavitelství na University of Texas v Austinu.

 

  1. Warren Buffett (Berkshire Hathaway)

Dlouho předtím, než si vysloužil přezdívku „Věštec z Omahy“, byl Warren Buffett jen dalším studentem se zájmem o oblast financí. Vystudoval University of Nebraska s bakalářským titulem v oboru obchodní administrativy, pak pokračoval v magisterském studiu v oboru ekonomie na Columbia University, kde ho učil sám Benjamin Graham. Graham, ekonom a investor, je otcem hodnotového investování, na čemž staví i Buffett.

 

  1. Satya Nadella (Microsoft)

Hlava Microsoftu Nadella má ne jeden, ale tři tituly. Za prvé se specializoval na elektrické inženýrství na Mangalore University ve své rodné Indii. Po svém bakalářském studiu získal magisterský titul v oboru počítačových věd na University of Wisconsin, a magisterský titul v oboru Business Administration na University of Chicago.

 

  1. Larry Page (Alphabet)

Page promoval s magisterském titulem v oboru výpočetní techniky na Stanford University a bakalářským titulem v oboru strojírenství se zaměřením na počítačovou techniku na University of Michigan.

 

  1. Tim Cook (Apple)

Před převzetím otěží v nakousnutém jablku od spoluzakladatele Applu Steva Jobse získal Tim Cook bakalářský titul v oboru průmyslového inženýrství na Auburn University a MBA na Duke University.

Newsletter