Co vznikne, když banky spojí síly? Nová digitální měna

Digitální měny a technologie s nimi spojené dobývají svět. Důkazem toho budiž poslední spolupráce několika největších evropských a amerických bankovních domů. Co z ní vznikne? Zcela nová digitální měna.

Zmiňované spolupráce se účastní společnost BNY Mellon, Deutsche Bank, Santander a ICAP, které se tak připojí po bok švýcarské UBS, aby společně vytvořily zcela novou kryptoměnu Utility Settlement Coin (USC). Ta by měla fungovat na bázi technologie blockchain, přičemž samy banky očekávají, že jim tato novinka přinese mnohem rychlejší a efektivnější alternativu stávajících clearingových a vyrovnávacích procesů.

„Digitální měny a platební styk jsou jádrem budoucnosti finančního světa, který bude založen především na technologii blockchain,“ přepisuje server CNBC slova Hydera Jaffreyho, šéfa oddělení podpory finančních technologií UBS. „USC by měl snížit celkovou složitost a především čas, který je potřeba k vypořádání jednotlivých obchodů. Stejně tak by se měla snížit i samotná rizikovost prováděných transakcí.“

Je jasné, že úspěšná aplikace nové kryptoměny bude závislá na jejím rozšíření. Z toho důvodu je stěžejní připojení zvučných jmen jako BNY Mellon, Santander a především Deutsche Bank. Stejně tak bude potřeba zajistit i posvěcení ze strany regulátorů, na kterém UBS právě intenzivně pracuje.

„Probíhající diskuze regulátorů a centrálních bank o digitálních měnách potvrzuje jejich významný potenciál,“ míní Julio Faura, šéf oddělení vývoje banky Santader. „Měna USC tak bude zásadním krokem směrem k budoucnosti finančních trhů a decentralizovaných databázích.“

USC bude možné volně konvertovat na hotovost, což se bude týkat všech hlavních měn, jako je dolar, euro, libra a švýcarský frank. Stejně tak by měla být konvertibilní se samotnými bankovními depozity.

Newsletter