Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Co zastaví Trumpa? Až závěrečná stranická konference?

AKTUALIZOVÁNO – Stranické struktury amerických republikánů začínají připouštět možnost, že o výsledné nominaci do boje o Bílý dům rozhodne až v létě závěrečná stranická konference. Stát se to může v případě, že žádnému z kandidátů se v sérii nominačních shromáždění nepodaří získat většinu delegátů, tedy nejméně 1237. Favorit republikánské nominace Donald Trump ale takové řešení považuje za nefér.

„Jsem přesvědčen, že kdokoli bude na konci v čele, měl by nominaci získat. Tak funguje demokracie,“ prohlásil Trump v rozhovoru pro televizi Fox. „Nevím, jak to dopadne. Ale říkám vám, že spousta lidí bude naštvaných, pokud se to nestane. Bylo by to pěkně nefér,“ dodal.

Donald Trump znovu čelí podezření ze sympatií k extremismu, když na nedávném shromáždění zvedl pravou ruku v gestu, které podle kritiků připomínalo nacistický pozdrav. Trump obvinění odmítl jako směšné. Kritizovaná scéna se odehrála o víkendu na shromáždění ve floridském Orlandu. Účastníci mítinku vyzvali Trumpa, aby předstíral zdvižením pravé ruky, že skládá prezidentskou přísahu. Sám Trump pak vyzval své příznivce k přísaze, že budou ve volebním shromáždění plánovaném na 15. března hlasovat pro něj.

V případě, že nikdo z republikánských kandidátů nadpoloviční většinu delegátů na svou stranu nezíská, bude se ve druhém hlasovacím kole závěrečné nominační konference rozhodovat bez ohledu na výsledek nominačních shromáždění. Výsledky z jednotlivých amerických států už delegáti nebudou vázáni.

Americký server The Hill dnes označil za rozhodující hlasování 15. března na Floridě a v Ohiu, což jsou domovské státy Trumpových soupeřů Marka Rubia a Johna Kasicha. V obou státech se bude početný sbor delegátů přidělovat podle zásady „vítěz bere všechno“. Pokud Rubio a Kasich Trumpa porazí a newyorský miliardář tudíž vyjde zcela naprázdno, jeho nominační tažení se dostane do problémů.

V dosavadním republikánském hlasování Trump získal asi 46 procent možných delegátů. Pokud na Floridě a v Ohiu nevyhraje, bude jich muset ve zbylých státech shromáždit nejméně 70 procent, aby si zajistil nadpoloviční většinu. To většina komentátorů považuje za krajně obtížné, ne-li nemožné. Rozhodovalo by pak „bojové“ hlasování na závěrečné červencové konferenci.

Případná stagnace Trumpových zisků by mohla prospět zatím druhému v pořadí, texaskému senátorovi Tedu Cruzovi. Trump má zatím na své straně 384 delegátů, Cruz 300, Rubio 151 a Kasich 37. Ani vítězství ultrakonzervativního Cruze by ale vedení Republikánské strany příliš nepotěšilo. List The New York Times dnes Cruze označil za „nejkonzervativnějšího poslance Kongresu, který dělá všechno proto, aby ho ostatní nenáviděli“.

Newsletter