Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

„Considerable time“, dolar a svět cloumají Fedem. Akcie rostou

(Rozšířeno 20:37) Co si finanční trhy myslí o nastavení měnové politiky a načasování růstu sazeb, jako by se stále silněji neslo úvahami Fedu. Kolem souslouví „considerable time“ u načasování zvyšování sazeb po ukončení QE se na zářijovém zasedání měnového výboru vinula bouřlivá debata, ukazuje čerstvě zveřejněný zápis z tohoto jednání. Sousloví nicméně ve výhledu Fedu zůstalo. Obavy FOMC dále směřují k sílícímu dolaru a naopak slábnoucí světové ekonomice.

Několik prezidentů regionálních Fedu v září požadovalo, aby Fed sousloví „considerable time“ opustil. Podle nich vrhá nesprávní pohled na to, kdy a proč Fed skutečně se zvyšováním sazeb začne. Objevily se obavy, že finanční trhy špatně chápou rozhodování Fedu o důvodech pro růst sazeb a tato část členů FOMC chtěla zdůraznit to, že klíčová jsou nově příchozí data z ekonomiky – Janet Yellenovou zdůrazněné „data dependent“. „…nezakotvuje, že by růst sazeb nastal po uplynutí nějaké kalendářní periody po dokončení programu odkupů aktiv (QE)…,“ stojí v zápise z Fedu.

Členové měnového výboru FOMC jsou proti situaci před měsícem opatrnější ohledně výhledu pro americkou ekonomiku. To si finanční trhy, zejména americké akciové indexy, vyložily jako pokračující měnovou podporu a navýšily zisky. S&P 500 a DJIA tak v tuto chvíli (20:38) rostou řádově o 1,3 procenta, Nasdaq o 1,5 procenta.

Vícero členů FOMC očekává, že růst ekonomiky ve světě bude slabší proti tomu, co doposud očekávali a odtud se obávají dopadu na posílení amerického dolaru, zesílení problémů amerického exportu, útlumu inflace a jejího delšího odchylování od cíle Fedu a celkově dopadu na zpomalení americké ekonomiky.

Fed v září omezil QE na 15 miliard dolarů měsíčně a potvrdil, že program kvantitativního uvolňování skončí v říjnu. 

 

Newsletter