Cosi neobvyklého se právě děje na trzích

Konec minulého týdne se dá označit za začátek období zvýšené volatility. Ta se projevila především na akciích, ovšem pozadu nezůstaly ano dluhopisy a komodity. Pravdou je, že společně s výkyvy se na trzích objevilo i cosi neobvyklého, co mnohé investory dostalo do úzkých. O co jde?

V tomto směru je potřeba se zaměřit na srovnání akcií a dluhopisů. Při „obvyklém“ vývoji je růst akciového trhu doplněn propadem toho dluhopisového a naopak, jelikož oba segmenty se vůči sobě chovají inverzně. Aktuálně jsme však svědky onoho „neobvyklého“, což je souběžný cenový propad akcií doplněný o růst výnosů bondů, neboli o pokles jejich cen.

Tento scénář byl pozorován ne jednou, ale dokonce dvakrát, a to na amerických dluhopisech a u indexu S&P 500. Sledovaný benchmark spadl o více jak procento, zatímco výnosy desetiletého dluhopisu vzrostly o 3 % oproti předchozí zavírací hodnotě. Podle analytického týmu společnosti sentimenTrader se to samé odehrálo ve 36 případech, a to v době od roku 1962.

Jak se mají investoři v takové situaci zachovat? Pokud akcie i dluhopisy padají, kam se dá investovat? Do realit? Zlata? Hotovosti? Odpověď je možné podle analytiků sentimenTrader hledat v historických datech.

Tabulka výše obsahuje seznam situací pozorovaných od roku 1962, kdy index S&P 500 spadl společně s cenami amerických dluhopisů, a to během jednoho dne. Pozornost byla zaměřena především na ty termíny, ve kterých se index zhruba měsíc před samotným pádem pohyboval nad úrovní svého 52týdenního klouzavého průměru.

Pokud by se měla historie opakovat, nedávná volatilita akcií by mohla být ziskovým signálem pro střednědobý a dlouhodobé časový rámec. Pravdou však je, že historický vývoj není to jediné, co je v tomto případě nutné vzít v potaz. Podle společnosti sentimenTrader byly pozorované výnosy naprosto náhodné, a tudíž i statisticky bezvýznamné.

Přesný opak byl pozorován u výnosů amerických desetiletých dluhopisů, které nejen že po společném pádu akcií a bondů nadále rostly, ale zároveň u nich byl pozorován statisticky významný vztah.

„V tomto případě byly výnosy natolik dostatečné a časté, že je lze označit za statisticky významné,“ přepisuje server Business Insider slova studie sentimenTrader. „Pro akcie to sice nic znamená, ovšem u státních dluhopisů a pokladničních poukázek to svědčí o vysoké pravděpodobnosti dalšího růstu výnosů oproti pravděpodobnosti jejich možnému poklesu.“

Tato předpověď se tak jeví jako jasné varování v případě těch aktiv, jejichž cena byla uměle vynesena do výšin díky programům kvantitativního uvolňování vycházejícím z extrémně uvolněné měnové politiky centrálních bank. Pravdou však je, že aktuální situace nevyznívá nikterak dobře ani pro jeden trh, který společnost sentimenTrader sleduje.

„Všechny trhy, které monitorujeme, vypadají dost zle. Námi sledovaná data a schémata jasně ukazují, že na žádném trhu se neodehrává pozitivní pokles poměru rizika a zisku kromě jediné výjimky, kterou je sama volatilita. V jejím případě je však obchodování velice těžké, obzvláště bez využití komplikovaných opčních strategií či žalostně nedokonalých ETF.“

Newsletter