Countdown: Jak ČNB oznámí konec kurzového závazku?

Slib České národní banky, že neopustí kurzový závazek, vypršel na konci března. Konec kurzového závazku tak nyní může nastat kdykoliv, jak potvrdil guvernér Jiří Rusnok na tiskové konferenci po zasedání bankovní rady 30. března. Jak bude tento krok vypadat v detailu naznačuje analýza Komerční banky. Text přinášíme v nekrácené podobě.

Bankovní rada ČNB se schází každý čtvrtek. Jednou za šest týdnů se koná jednání o měnověpolitických otázkách, jako bylo to 30. března. Na těchto jednáních diskutuje rada o Situační zprávě, konkrétně o nové prognóze (jednou za čtvrtletí) či nově zjištěných rizicích vůči prognóze (na ostatních měnověpolitických zasedání). Příští pravidelné zasedání bankovní rady o měnověpolitických otázkách je naplánováno na 4. května, kdy by centrální bankéři měli probírat novou prognózu.

I ostatní pravidelná čtvrteční jednání bankovní rady (kde se jinak probírá regulace, finanční stabilita, apod.) se však mohou přeměnit v zasedání o měnové politice (tedy o změně sazeb či o kurzovém závazku), pokud to členové rady navrhnou a většinou hlasů schválí. Pokud se bankovní rada shodne, že bude o měnové politice diskutovat, proběhne ještě hlasování, zda tuto skutečnost oznámit veřejnosti. Alespoň tak analytici KB usuzují z Protokolu z mimořádného zasedání konaného 21. ledna 2002. Pokud k hlasování opravdu dojde a většina přítomných členů rady se zveřejněním souhlasí, ČNB na svém webu a případně na twitteru či prostřednictvím mediálních kanálů oznámí, že centrální bankéři o nastavení měnové politiky jednají.

 

Bankovní rada však může svolat i mimořádné jednání – o víkendu, v jakýkoliv pracovní den, kdykoliv – pokud to guvernér či viceguvernéři uznají za vhodné. Detaily jsou stejné jako u normálních čtvrtečních zasedání, viz výše. Bankovní rada se sejde a členové hlasují, jestli se bude jednat o měnové politice. Pokud ano, hlasuje se poté, jestli o probíhajícím jednání informovat veřejnost (alespoň podle výše zmíněného Protokolu).

ČNB a největší intervence v historii. Za dva dny tolik, co za měsíc

Jak by to vypadalo, pokud by ČNB chtěla zrušit kurzový závazek například 6. dubna? Bankovní rada by se sešla, pravděpodobně ráno, a její členové by hlasovali, jestli budou jednat o měnové politice (zasedání 6. dubna totiž není standardním jednáním o měnové politice). Pokud se centrální bankéři shodnou, že budou o nastavení měnové politiky diskutovat, proběhne zřejmě následně hlasování, jestli zveřejnit, že se mimořádné měnověpolitické zasedání koná (viz výše). V případě, že by většina hlasů byla pro, ČNB by oznámila na svém webu (a dalšími způsoby) zprávu ve stylu „Bankovní rada 6. dubna rozhodne o nastavení měnové politiky. Čas zveřejnění: XX:XX“ (viz Tweet výše). Pokud se Bankovní rada shodne na ukončení kurzového závazku, ČNB „bezprostředně, čili v řádu desítek minut nebo hodiny“ o tomto rozhodnutí bude informovat, že přestává působit na trhu (slova guvernéra Rusnoka po jednání 30. března). V tento okamžik by ČNB přestala intervenovat na hranici 27 EURCZK.

Za nejpravděpodobnější datum ukončení kurzového závazku považujeme čtvrtek 6. dubna nebo čtvrtek 20. dubna. Na tyto dny připadají běžná zasedání bankovní rady, které se mohou srze hlasování jejích členů snadno přeměnit v jednání o měnověpolitických otázkách. Exit ve čtvrtek 13. dubna se nám nezdá příliš pravděpodobný, protože po tomto dnu následuje Velký pátek, kdy budou domácí trhy (a většina těch evropských) zavřená. Obchodování s korunou by pravděpodobně bylo extrémně volatilní kvůli nízké likviditě. Z podobných důvodů se nám zdá nepravděpodobné, že by exit nastal o víkendu či v pátek. Korunu by zasáhla velká volatilita během pondělních ranních (asijských) obchodních hodin. Ostatní pracovní dny jsou možné, ale podle nás méně pravděpodobné, než čtvrtky 6. a 20. dubna. Jako nejpozdější datum považujeme 4. května, den pravidelného měnověpolitického zasedání. Pozdější exit se nám zdá nepravděpodobný na základě síly domácí ekonomiky a inflačního výhledu.

Konec intervencí ČNB: Vsazeno 65 miliard, spekulanti se šeredně spálí

Newsletter