Chov krav je nonstop úvazek. Chovatelé musí zvířatům zajistit plnou péči, kdy i relativně jednoduchá záležitost, jako je nalezení konkrétní krávy ve stádu, vyžaduje mnoho času. Pokud ale vše půjde podle plánu, zanedlouho by se zemědělci mohli dočkat pomoci. Brněnský startup Cownected vyvíjí zařízení, které integruje měření zdravotního stavu, lokalizace a identifikaci zvířat.
Cownected se teď účastní grantového programu Prototypuj a ověřuj inovační agentury JIC. Práce postupuje nadějně, a proto by se se čeští chovatelé mohli už v roce 2024 seznámit s tímto technologickým pomocníkem. Cownected má ale ambicióznější plány. Jak probíhá účast v programu Prototypuj a ověřuj? Jak dlouho trval vývoj? Přečtěte si rozhovor se zakladateli Cownected, chovatelem Pavlem Šanderou (PŠ) a vývojářem Martinem Daňkem (MD).

Co je hlavním cílem vašeho projektu?
PŠ: Chceme nabídnout praktické řešení, které teď na trhu chybí. Proto jsme vyvinuli vlastní produkt, kterým se odlišíme od konkurence a nad nímž máme plnou kontrolu.
Naše ambice jdou ale dál. Chceme přispět ke znalostní ekonomice a nabídnout výrobek se skutečně globálním potenciálem. Podnikání má smysl, když přináší hodnotu, a věříme, že naše zařízení dokáže pohnout trh dopředu.
MD: Podnikání mě baví a vidím v něm velký smysl. Rozvíjet byznys tady v Česku pro mě má velkou hodnotu.
Když mě Pavel seznámil se svou myšlenkou, viděl jsem v ní velký potenciál. Naše zařízení skutečně může výrazně pohnout s trhem, nejen tady.
Jak dlouho vyvíjíte vaši technologii?
PŠ: Strávili jsme poslední tři roky intenzivní prací na našem řešení. Martin se něm podílel částečně ještě jako student, ale poslední rok a půl už na ní pracuje na plný úvazek, společně s dalšími externími kolegy.
Kdy plánujete uvedení produktu na trh a jaká je vaše cílová skupina?
PŠ: Aktuálně testujeme prototypy na dvou farmách. Testování vypadá nadějně. Pokud vše půjde podle plánu, v roce 2024 bychom rádi expandovali na český trh a v roce 2025 se pokusili proniknout na mezinárodní.
Chceme se zaměřit na chovatele dojného skotu. Naše zařízení je speciálně navrženo pro monitorování krav ve stájích. Cílíme díky tomu na chovy v uzavřených prostorách.
Kolik peněz chovatelé díky vašemu řešení ušetří?
PŠ: Nejdříve bych měl vysvětlit, proč je lokalizace tak důležitá. Krávy se pohybují ve skupinách a procházejí různými fázemi životního cyklu. Pracovníci na farmě je musí pravidelně lokalizovat, což dříve znamenalo fyzicky přijít do stáje a hledat je podle identifikačních známek na uších. To ale zabere spoustu času, který by se dal využít produktivněji. Proto jsme začali vyvíjet Cownected.
Udělal jsem si kalkulaci úspor na stádo v počtu 400 krav. Díky našemu systému mohou zootechnici rychle a efektivně lokalizovat krávy přímo na mobilu a ušetřit tak až hodinu denně. Ta vyjde na zhruba 400 korun a díky tomu se dostaneme se na roční úsporu 102 000 korun.
Náš systém taky pomáhá včas identifikovat nemocné zvíře, což může výrazně snížit náklady na léčbu. Schopnost brzy zjistit, že kráva nejí nebo se chová neobvykle, umožňuje rychlé zásahy a předejde se tak vyšším nákladům spojeným s léčbou pokročilé nemoci. Roční úspora na lécích může dosáhnout až 280 000 korun pro 400 krav.
Díky naší technologii nemusí chovatelé investovat do drahých čipů, což přináší úsporu 140 000 korun. Systém také dokáže rozpoznat, kdy je kráva připravena k oplodnění, což snižuje potřebu inseminačních dávek a přináší další úsporu 150 000 korun.
A konečně, klíčovým benefitem našeho systému je potenciál zvýšení dojivosti. Konzervativní odhad nárůstu o jeden litr mléka na krávu a den může znamenat navýšení tržeb o 1 387 000 korun. Když odečteme náklady na krmiva, můžeme počítat s čistým ziskem 693 000 korun.
Jaká je potřebná investice do vašeho produktu?
PŠ: Naši konkurenti nabízejí svá zařízení za cenu 600 korun na kus a rok s předpokládanou životností pět let. Pokud bychom se rozhodli stanovit stejnou cenu, roční náklady by činily 240 000 korun, ale s potenciální úsporou 1,3 milionu.
Zajímají se o vás investoři? Jaký je váš přístup k financování?
PŠ: Naší ambicí je pokrýt český trh z vlastních zdrojů, protože věříme v potenciál našeho produktu. Pro další expanzi už budeme hledat investory. V současné době se taky ještě zaměřujeme na patentování některých klíčových technologických řešení.
Plánujete expandovat na globální trh?
PŠ: Ano, počítáme s celosvětovou expanzí. Navrhli jsme náš výrobek tak, aby se snadno dal distribuovat kamkoli.
Data se budou ukládat na naše servery, což nám zajistí snadnou údržbu a jejich další analýzu.
Jak vaše technologie přispívá ke zlepšení života krav?
PŠ: Umožňujeme včasnou identifikaci zdravotních problémů. Když řešíte problémy včas, kráva zůstane zdravější a její produktivita se zvýší. Tím pádem není nutné nahrazovat produkční zvíře tak často. Odhadujeme, že dokážeme prodloužit produkční život krávy z 2,5 roku na tři roky.
Naše technologie je sice výkonný nástroj, ale stále potřebuje člověka k řešení situací. Tento nástroj nicméně umožňuje chovatelům efektivně monitorovat své stádo a rychle reagovat na problémy. Tím jim šetří čas a energii.
Jak probíhá vaše účast v programu „Prototypuj a ověřuj“ (PaO) inovační agentury JIC? Jaká kritéria musíte plnit?
MD: V rámci programu probíhají dvakrát ročně přihlášky, ve kterých se vyžaduje formulář doplněný o minutové video. Na základě těchto materiálů JIC vybírá projekty, jež následně prezenčně obhajují svůj nápad před komisí. Ta pak vybírá projekty, kterým je přidělen grant.
V přihlášce uvádíme klíčové milníky a plány využití grantu. Je nezbytné tyto milníky splnit. V průběhu programu musíme odevzdat průběžnou zprávu, která nás čeká teď v prosinci 2023. Na konci nás ještě čeká závěrečná zpráva. Podle ní se bude hodnotit úspěšnost projektu.
Kolik financí jste získali z programu a jak je využíváte?
MD: Náš projekt má rozpočet ve výši 1,25 milionu korun, z čehož PaO finančně podpořil 70 %. Většinu těchto peněz použijeme na ověřovací sérii, která nám pomůže testovat náš produkt v praxi s reálnými uživateli. Naším cílem je vyrobit testovací sérii v tisících kusech. Zbytek investujeme do výrobních prostředků, jako jsou 3D tiskárny a zařízení pro práci s epoxidy.
Co vás tento program naučil?
MD: Líbí se mi inspirativní prostředí v programu. JIC nabízí širokou škálu aktivit, včetně meetupů, které nám umožňují se setkávat s dalšími podnikateli a rozšiřovat si kontakty. Nejvíc nám ale dala validace našeho nápadu. Vyplňování přihlášky do PaO nás přimělo se zamyslet skutečně do hloubky. V programu jsme se navíc setkali s mentory, kteří nám poskytli pohled „zvenku“. Jejich zpětná vazba nám pomohla se podívat i na jiné aspekty našeho projektu, nad nimiž jsme předtím nepřemýšleli.
PŠ: Oceňuji na PaO jeho logický přístup. Museli jsme hledat konkrétní a smysluplné odpovědi na otázky v přihlášce. Program nás navíc nezahlcuje zbytečnou administrativou a můžeme se proto plně věnovat rozvoji naší technologie. Doporučuji i ostatním startupistům, aby se do něj zkusili přihlásit. Získají díky tomu neocenitelnou zkušenost.
Startup Cownected pracuje na vývoji zařízení, které kombinuje tři funkce: měření zdravotního stavu a říje; lokalizaci zvířat a jejich identifikaci. Dosavadní řešení dostupná na trhu takovou kombinaci neumožňují. Cownected integruje všechny tři do jednoho malého aparátu, který bude na uchu krávy. Chovatelé by tak díky Cownected měli ušetřit čas i peníze. Projekt se teď účastní grantového projektu inovační agentury JIC Prototypuj a ověřuj.