ČR a Čína podepsaly na 30 obchodních dohod – ONLINE

Třetím dnem dnes pokračuje návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který dnes odpoledne návštěvu Česka ukončí.

Čínský prezident na návštěvě ČR – ONLINE
15:14 Čínský prezident Si Ťin-pching ukončil návštěvu Česka. Na pražském letišti Václava Havla nastoupil do prezidentského speciálu, nyní navštíví USA.
14:58 Pražští policisté dnes při průjezdu kolony čínského prezidenta hlavním městem řešili řadu incidentů a nestandardních situací. Na služebnu předvedli dva cizince, kteří se u kavárny Slavie pokusili zabalit dívku do čínské vlajky, či muže, který vnikl bez vstupenky na Petřínskou rozhlednu a chtěl tam vyvěsit vlajku Tibetu. Zajistili i dva aktéry potyčky na Dlabačově.
14:29 Z dalších firem podepsaly dohodu o strategické spolupráci například společnosti Archeng Group a Lapasan. Lapasan je firma vlastnící od loňského roku Pivovary Lobkowicz, většinový podíl v ní má CEFC. Právě na Čínu se chtějí letos Pivovary Lobkowicz soustředit v rámci rozvoje nových trhů. Memorandum o porozumění podepsaly zase firma Wanhua Industrial Group a česká společnost BorsodChem MCHZ.

14:17 Kvůli zakázkám se na Žofíně ukázala česká podnikatelská smetánka. Nechyběl mezi nimi nejbohatší Čech Petr Kellner, který jindy na veřejnosti vystupuje výjimečně, ale třeba ani jeden z nejlepších českých fotbalistů posledních generací Pavel Nedvěd.
14:06 Vláda se na dnešním jednání shodla, že bezpečnostní opatření během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zvládla policie dobře, řekl novinářům ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Incidenty, na které se zeptal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) šéfa resortu vnitra Milana Chovance (ČSSD) budou podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) vyšetřeny. Bude se jimi zabývat i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), řekl Bělobrádek.
13:35 Český prezident Miloš Zeman se dnes na terase Strahovského kláštera rozloučil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. U sklenice piva Zeman řekl, že každé krásné setkání musí jednou skončit a že se těší, až se s čínským prezidentem znovu potká.
13:13 Čínský prezident uvedl, že Čína a ČR jsou ochotny prohloubit mechanismus spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy. Skupina 16+1, kterou tyto země s Čínou tvoří, bude hledat další možnosti rozvoje, dodal. Českou republiku označil za zemi, která je jednou z vedoucích zemí mechanismu 16+1. Dodal, že jasnými přednostmi Česka jsou jeho poloha, průmysl a kulturní vyspělost.
12:33 Volkswagen, čínská SAIC Motor Corporation a Škoda Auto podepsaly memorandum, které zahrnuje společné investice v Číně během pěti let ve výši dvou miliard eur, tedy asi 54 miliard Kč. Investice budou určené na rozšíření modelové palety značky Škoda, těžištěm investic budou vedle nových modelů také alternativní pohony, digitalizace individuální dopravy a konektivita vozů.
12:06 Čína a Česká republika jsou podle čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ochotny prohlubovat spolupráci Pekingu a zemí střední a východní Evropy. Prezident Si také ocenil spolupráci s Českem, která je podle něj stále pevnější. „Obě země jsou ochotny prohloubit mechanismus spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy,“ popsal prezident jeden ze společných zájmů Česka a Číny. Skupina 16+1, kterou tyto země s Čínou tvoří, bude hledat další možnosti rozvoje, dodal.
11:48 Podepsána byla dohoda o technologicko-ekonomické spolupráci mezi S.W.H. Group zaměřující se na obnovitelné zdroje energie a China Longyuan Power Group. Uzavřena byla i rámcová dohoda o finanční spolupráci mezi Českou exportní bankou (ČEB) a Čínskou rozvojovou bankou, která má mimo jiné usnadnit českým exportérům přístup na čínský trh. Memorandum o porozumění podepsaly také kunovický výrobce letadel Aircraft Industries a China Aviation Supplies Holding Company. Další memorandum o porozumění o všestranné spolupráci uzavřely China General Nuclear Power Corporation a skupina ČEZ.

11:39 Dohody s čínskými firmami z české strany podepsaly například Škoda Auto, ČEZ, skupina J&T, Česká exportní banka nebo Český Aeroholding.Další dohody se týkají energetiky, finančnictví, automobilového průmyslu nebo cestovního ruchu. Mezi podepsanými je i dohoda o rekonstrukci a nákupu fotbalového stadionu Eden.
11:12 Účastníci ekonomického fóra na pražském Žofíně podepíší dnes za účasti prezidentů Česka a Číny na 30 obchodních dohod v nejrůznějších oblastech. Jedna z nich se týká i analytické spolupráce na přípravách kanálu Dunaj-Odra-Labe. Na fóru to řekl český prezident Miloš Zeman.
10:57 Praha a čínský Peking budou spolupracovat na poli cestovního ruchu, v kultuře, školství, zdravotnictví a investicích. Společně budou postupovat i v rozvoji zoologických zahrad. Při dnešním setkání na Staroměstské radnici to řekli pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a její pekingský protějšek Wang An-šun. Schůzka se uskutečnila v rámci třídenní návštěvy čínského prezidenta v Česku.
10:42 Nedaleko paláce Žofín, kam dorazili na ekonomické diskusní fórum prezidenti ČR Miloš Zeman a Číny Si Ťin-pching, se dopoledne sešly skupinky Číňanů i odpůrců čínské návštěvy s tibetskými vlajkami. Těžkooděnci museli zasahovat při drobné potyčce, oba tábory od sebe oddělili.
10:37 Český vývoz do Číny by se v horizontu několika let mohl minimálně zdvojnásobit. Pomoci tomu má dohoda mezi Českou exportní bankou (ČEB) a Čínskou rozvojovou bankou, kterou dnes podepíší zástupci obou institucí na ekonomickém fóru v Praze. Memorandum má zejména usnadnit českým exportérům přístup na čínský trh. 
 
 

Newsletter