ČR historicky poprvé prodala dluhopisy za záporný úrok

AKTUALIZOVÁNO: Česká republika dnes vůbec poprvé ve své historii prodala investorům vládní dluhopisy za záporný průměrný úrok v aukci. Ten u splatnosti 2018 dosáhl -0,001 procenta. I to je projev zásahu ČNB na koruně a dění na trzích.

„Nejedná se bezprostředně o ocenění důvěryhodnosti a udržitelnosti českého dluhu, investoři už několik let považují domácí dluhopisy za regionální bezpečný přístav. Hlavním důvodem dnešního poklesu výnosů do záporu jsou intervence České národní banky, kterými podle našich odhadů ČNB v posledních týdnech bránila úroveň svého kurzového závazku,“ komentuje dluhopisovou aukci ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Česká národní banka skrze své intervence – tedy nákupy eura a prodeje české koruny – na trhu vyvolává převis nabídky české měny. Za tu pak investoři nakupují, včetně investic do českých vládních dluhopisů.

„Někteří hráči na trhu sázejí také na možnost snížení sazeb ČNB do záporu. Pak by i dluhopis s výnosem -0,001 % byl paradoxně výhodnou investicí,“ doplňuje Dřímal.

Podle postoje ČNB i většinových sázek na trhu bude kurzový závazek na koruně vůči euru pokračovat nejméně do druhé poloviny roku 2016. Guvernér ČNB Miroslav Singer nedávno připustil pokračování zásahu na koruně i za rokem 2016. Z tohoto důvodu lze nejméně výnosy u nuly či opakování dluhopisových aukcí za záporný úrok očekávat.

„Jedná se o další potvrzení pozitivního vnímání České republiky na finančních trzích a pokračování příznivého trendu ve vývoji státních financí České republiky, který započal v roce 2014, kdy se poprvé od roku 1995 podařilo dosáhnout meziročního poklesu státního dluhu,“ komentoval dosažený záporný výnos v aukci dluhu ministr financí Andrej Babiš. „Česká republika se tím vedle zemí, jako je například Švýcarsko, Švédsko či Dánsko, zařadila mezi první státy na světě neplatící eurem, kterým se na finančních trzích podařilo dosáhnout záporných sazeb,“ dodalo ministerstvo financí.

Využití prostřední nízkých sazeb ze strany ministerstva financí vidíme i na zvýšeném objemu plánu emisí vládního dluhu pro měsíc září. MF chce prodat dluhopisy v objemu až 41 miliard korun. V předchozích měsících roku se prodaný objem blížil 10-11 miliardám korun za měsíc. Do konce roku by podle odhadu KB mělo ministerstvo prodat dluhopisy za 70 miliard korun.

Na celkovém dluhu vlády se plán ale nemá projevit letos. „Ministerstvo financí pro pokrytí schodku využije volné peněžní prostředky ze státní pokladny. Celkový veřejný dluh mírně vzroste o zhruba 10 miliard korun kvůli započítání prodlouženého leasingu stíhaček Gripen,“ uvedl Dřímal.

Předpokládaný schodek 70 miliard korun v roce 2016 by se naopak měl dle Dřímala výrazněji projevit i v nárůstu státního dluhu. Jeho poměr k HDP, což je důležitý ukazatel stability veřejných financí, by však měl letos i v příštím roce poklesnout díky velmi slušnému růstu české ekonomiky. V roce 2016 dokonce pod 40 % HDP.

Newsletter