ČR jako nepřítel IS? Bezpečnostní rada jednat nebude

Islámský stát zařadil ve svém nejnovějším videu Českou republiku mezi své úhlavní nepřátele v tzv. „koalici ďáblů“. Extremisté vyhrožují odvetnými opatřeními alianci 60 zemí, jejichž vlajky se v záznamu objevují. Premiér Bohuslav Sobotka během včerejška uvedl, že tajné služby zveřejněnému videu budou věnovat odpovídající pozornost, což však nezahrnuje, jak se dnes ukázalo, jednání Bezpečnostní rady.

Po sobotním mimořádném jednání vlády není v plánu schůzka Bezpečnostní rady státu. ČTK o tom dnes informoval tiskový odbor vlády. Jednání bezpečnostní rady ve středu předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) navrhl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) právě kvůli videoklipu, v němž je Česká republika zařazena mezi úhlavní nepřátele Islámského státu. Nápad podpořil také vicepremiér za ANO Andrej Babiš.

„Na sobotu není plánováno jednání BRS,“ reagovalo na dotaz ČTK tiskové oddělení vlády. Premiér Sobotka však už ve středu řekl, že vzkaz Islámského státu ČR nesmí podcenit. Extremisté ve videu vyhrožují odvetnými opatřeními alianci 60 zemí – včetně ČR – jejichž vlajky se v záznamu objevují.

Předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD) dnes upozornil na to, že informace o tom, že Česká republika patří mezi nepřátele IS, není nová, jak se zdálo po zveřejnění videa. Proto prý ani nebyl důvod bezpečnostní radu svolávat.

O koalici zemí bojujících proti IS mluvil podle Váni loni v září americký prezident Barack Obama. Informoval o tom například deník The Washington Post. Česká republika se k alianci desítek zemí připojila například tím, že dodala munici irácké armádě. „To video je nové, ale ta zpráva, že jsme nepřátelé Islámského státu nová není,“ řekl ČTK Váňa. „Premiér to ví, ví to ministr vnitra (Milan Chovanec), víme to všichni, kdo se touto problematikou zabýváme. Nebyl důvod kvůli tomu svolávat Bezpečnostní radu státu,“ podotkl.

Čeští politici, kteří ve středu na klip reagovali, nebyli překvapeni tím, že Česko bylo zařazeno mezi úhlavní nepřátele v „koalici ďáblů“. Prezident Zeman řekl, že Česká republika se tím ocitla v dobrém klubu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ho označil za „velkohubé video“ a dodal, že by bylo chybou na něj reagovat. Ministr vnitra Chovanec (ČSSD) ho považuje za nejviditelnější výpad teroristů vůči Česku.

Newsletter