ČR nemá první případ eboly, vyvrátily testy německé laboratoře

Muž hospitalizovaný od čtvrtka v pražské Nemocnici Na Bulovce nemá ebolu. Podezření vyvrátil test, provedený německou laboratoří. Píší to zdravotnické noviny a čtk fakt potvrdil předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Ohroženým je český podnikatel, který pobýval v Libérii a vrátil se před třemi týdny. Má horečky, další z příznaků eboly jej ale neprovázejí, uvedli lékaři. Podezření směřuje k malárii či horečce Dengue.

Už v půlce září hygienici spolu se s zdravotníky prověřovali afrického studenta v Pardubicích po jeho návratu z Konga. Ebola byla i tam vyloučena, shrnuje zpravodajství ČT.

Ebola se šíří v Africe, první případy mají Spojené státy či španělská zdravotní sestra, která se nakazila při ošetřování jednoho z navrátilců z Afriky do země. Její stav se zhoršil, uvedla ČT. Německo ošetřuje aktuálně trojici nakažených, jedním z nich ze zaměstnanec OSN po návratu ze Súdánu. Dle WHO je úmrtnost onemocnění  kolem 60 procent a k 5. říjnu činil počet obětí ve třech nejhůře zasažených zemích, tedy Libérii, Sieře Leone a Guineji, 3879 lidí, nakaženo jich bylo 8033.

Hrstka členů amerického Kongresu navrhla zákaz cest do země z části Afriky. 

Newsletter