ČR: PMI index ve výrobě v lednu klesl na šestileté minimum 49,0 b.

Lednová data ukázala na další zhoršení provozních podmínek napříč českým zpracovatelským sektorem. K druhému měsíčnímu poklesu v řadě přispělo snížení objemů výroby a nových zakázek, ale také první pokles zaměstnanosti od dubna 2013. Ceny vstupů mezitím prudce vzrostly, ač nejslabším tempem od srpna 2017. Firmám se ovšem podařilo rychleji zvyšovat ceny svých výstupů. Podnikatelská důvěra nicméně klesla na druhou nejslabší úroveň za více než šest let, protože firmy mají obavy z napjaté situace na světovém trhu a slabé poptávky.

Lednový ukazatel PMI poklesem z prosincových 49,7 bodu na 49 vykázal mírné zhoršení podmínek. Byl to však nejrychlejší pokles celkového výkonu sektoru za šest let. Výroba v lednu klesla druhý měsíc v řadě a ačkoli tempo nepatrně zmírnilo, přesto to byl druhý největší pokles od prosince 2012. Podle hlášení z průzkumu ke snížení přispěla slabší poptávka. Nové zakázky obdržené českými firmami v lednu opět klesly, údajně vinou slabší zákaznické poptávky a ztráty konkurenceschopnosti. Podobně i zakázky ze zahraničí klesly třetí měsíc v řadě. Výrobci zaznamenali obavy z pokračujícího napětí na trzích i slabší poptávku od klíčových obchodních partnerů.

Firmy následně snížily počet svých zaměstnanců, a to poprvé za bezmála šest let. Pokles byl spojen s nižšími požadavky z výroby i s menším počtem dostupných pracovníků, ale byl celkově jen nepatrný. Snížil se i tlak na kapacity a rozpracovanost v lednu vzrostla jen mírně.

„Další poklesy výroby a nových zakázek signalizují pro český zpracovatelský sektor vratký začátek roku 2019. Zdraví sektoru se zhoršilo nejrychleji za šest let, zatímco poptávka od zahraničních klientů klesla třetí měsíc v řadě. Znepokojivé je první snížení zaměstnanosti od dubna 2013. K poklesu, byť nepatrnému, přispěla nepravidelnost zakázek a nedostatek lidí na pracovním trhu. Obavy z nejistého světového trhu a z dalšího dopadu zpomalování automobilového průmyslu dále utlumily optimismus výrobců ve výhledu na příští rok,” uvedla Siân Jones, ekonomka společnosti IHS Markit.

Spolu se slabší poptávkou z domova i ze zahraničí a s větší nejistotou na světovém trhu podnikatelská důvěra klesla na jednu z nejnižších úrovní za posledních šest let. Inflace cen mezitím zvolnila na minimum od srpna 2017. Náklady nicméně stále rostly, podle účastníků vinou vyšších cen energií a chemikálií. Vyšší výlohy se ale dařilo částečně převádět do výstupních cen a jejich inflace vzrostla na tříměsíční maximum.

Newsletter