Crowdfunding buduje velmoc technologií. Dostává Izrael do světa

Řekne-li se Izrael, lidem z byznysu jako první naskočí pojítko technologie. Telekomunikace, IT, ale i genetika, strojírenství, optika nebo elektronika. Izrael je technologickou velmocí a jedním z největších světových hi-tech center. Celosvětově pak dominuje počtu start-upů na hlavu, celkem je řeč o více jak šesti tisícovkách. Významným zdrojem financí na jejich rozvoj a cestou, jak nové technologie dostat do světa, je equity crowdfunding.

Zájmu o izraelské technologické začínající firmy pomohly dvě události: akvizice mapové aplikace Waze za 1,1 miliardy dolarů technologickým lídrem Google, která se odehrála v roce 2013. Waze ukázala, kam lze posunout funkčnost a interaktivnost map. Další, zdánlivě nesouvisející událostí, byly masívní úniky klientských dat od Sony Pictures nebo řetězce Target. Tyto události prudce zvedly zájem o startupy v oblasti kybernetické bezpečnosti. A také to je parketou Izraele.

Do tohoto prostředí vkročil Jon Medved založením equity crowdfundingové platformy OurCrowd, která se soustředí na spojování investorů a především izraelských začínajících firem.  Od roku 2013 platforma podpořila kolem 70 myšlenek částkou přesahující 120 milionů dolarů. „Spojení technologií a určité mystiky vytvořilo z platformy založené v Jeruzalémě nejrychleji rostoucí platformu dneška,“ soudí Richard Swart z Kalifornské univerzity.

Za Medvedem jde spoluzaložení vývojáře aplikací pro mobilní video Vringo nebo velmi časná investice do Shopping.com, která byla následně prodána do rukou EBay. Na straně potenciálních investorů jich platforma nasbírala přes osm tisícovek a Medved na růst jejich počtu najal exšéfa privátního bankovnictví americké Credit Suisse Anthony DeChellise.

S počtem a jasným přetlakem startupů v Izraeli, které hledají zdroje na svůj rozjezd, roste také konkurence na poli crowdfundingu. OurCrowd funguje povahou nejblíže venture fondu, který do projektů vkládá skrze platformu také své vlastní peníze, ne pouze dalších investorů, a účtuje správcovský poplatek. Konkurent ZionTech má blíže investiční bance, učtujíc za službu získání kapitálu. Bývalý analytik Goldman Sachs Lou Kerner, který vešel ve známost správnou předpovědí hodnoty akcií Facebook v úvodu roku 2010, zase využívá svých amerických konexí a napojuje izraelské firmy na Silicon Valley. Sám se stále považuje především za investora a hovoří o vytvoření příležitosti pro Izrael při vědomí technologického vzestupu a potřeby jej financovat. „Času je málo, chci pomoci,“ tvrdí s tím, že chce vydělat a nechat vydělat.

Shoda panuje na jednom. Financí se stále nedostává a izraelské začínající firmy jsou očima Kernera nebo Medveda levnější a lepší sázkou, než Silicon Valley. Medved se v izraelských technologiích a hi-tech pohybuje několik desítek let a u crowdfundingu oproti například bankovnímu financování vyzdvihuje zatažení firmy rovnou do odborné komunity, která jí dokáže pomoci i s dalšími věcmi během jejího růstu, než „pouze“ s penězi. V odborných kruzích je přitom Medved označován za ambasadora izraelských technologií ve světě.

V globálním měřítku zažil crowdfunding v roce 2014 růst zainvestovaných projektů o 167 procent – meziročně z 6,1 miliardy dolarů na 16,2 miliardy dolarů. Letos výzkumná společnost Massolution, která data sbírá, počítá s nárůstem na 34,4 miliardy dolarů. Dvěma pětinami se na tomto objemu podílejí investice do rozvoje firem a podnikání. Dominantou se zde stává equity crowdfunding, kde investor výměnou za peníze dostane přímý podíl na kapitálu firmy. Do Čech takovou platformu pod názvem Fundlift v červnu přivedou investiční skupina Rockaway spolu s finanční skupinou Roklen. Jak říká Andrea Lauren, Managing Director finanční skupiny Roklen, také Fundlift začne s projekty z oboru technologií, sektorové zaměření se však bude brzy po odstartování platformy rozšiřovat.

Newsletter