Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Crowdfunding – úsvit nové éry financování

Jedním z hlavních důvodů, proč se aspirující podnikatelé neodhodlají k uskutečnění svých podnikatelských plánů je strach z neúspěchu a nedostatek kapitálu. Řešení je však na dosah ruky, alespoň co se týče druhého jmenovaného problému.

Ve světě momentálně probíhá revoluce financování malých podniků. Podle slov George Osborna, britského ministra financí, crowdfunding – tedy získávání peněz od velkého počtu lidí skrze internet, představuje „úsvit nové éry“ v tom, jak začínající podniky získávají kapitál. Jedná se skutečně o revoluční nástroj. Počet projektů, jež získávají financování tímto způsobem v celosvětovém měřítku, roste exponenciální rychlostí – stovky nových byznysů takto získávají financování každý den.  

Některé z nejvíce frekventovaných platforem, jako je Kickstarter a Indiegogo, nenabízejí investorům podíl ve firmách, ale fungují spíše na bázi odměn. V poslední době je však stále více patrný trend takzvaných equity crowdfunding platforem, skrz které mají investoři možnost získávat podíl v nabízených firmách. Výhody těchto platforem jsou zřejmé. Oculus Rift, firma jenž získala v roce 2012 skrze crowdfundigovou firmu Kickstarter financování ve výši 2,4 miliony dolarů, byla letos koupena Facebookem za 2 miliardy dolarů. Protože Kickstarter funguje na bázi darů a odměn, nedostali lidé, kteří Oculus podpořili, z jeho prodeje nic. Kdyby byli investovali do akcií společnosti skrze equity crowdfundingovou platformu, jejich investice by se vrátila s obrovským zhodnocením.

Nejsou to však jen začínající společnosti, jež využívají crowdfunding k financování. Na crowdfundingových platformách lze najít nesčetně zažitých firem, které se snaží získat peníze, ať už skrze nabízení podílu ale i takzvané minibondy, fungující na způsob korporátního dluhu. Přes britský Seedrs, například, získal nedávno anglický výrobce sektů Kaple téměř 4 miliony liber.

Částečné vysvětlení pro náhlou popularitu equity crowdfundingu lze hledat ve velmi nízkých úrokových sazbách napříč všemi vyspělými ekonomikami. Investoři dostávají slabé výnosy z bankovních vkladů a tak hledají příležitosti, kam vložit své peníze. Samozřejmě, investování peněz do projektů skrze crowdfunding je mnohem rizikovější, než je mít uložené v bance, ale tomu také odpovídá potenciální výnos. Navíc není pochyb o tom, že crowdfunding sám o sobě přináší novou inovaci a stojí za vytvářením nových pracovních míst. Široká nabídka a inovativnost projektů, jež žádají o finanční podporu, je skutečně inspirativní. Crowdfunding umožňuje komunitám, aby se spojily a společně usilovaly o stejný záměr.

Institucionální financování, například od venture capital fondů, je často drahé nebo se k němu projekt nedostane. Bankovní úvěr není tím správným kapitálem pro většinu nových podniků. To má za následek nedostatek kapitálu pro velkou část podnikatelských nápadů v rané fázi, jejichž realizace se bez kapitálu jednoduše neobejde. Equity Crowdfunding, jakožto nový digitální ekosystém mikrofinancování, je demokratický, jednoduchý, nízkonákladový a rychlý.

Přestože průkopnickou zemí crowdfundingu byly Spojené Státy, tamní trh se díky regulaci zdaleka nevyvíjí tak rychle jako trh ve Velké Británii, která se díky regulačním a daňovým úlevám stala hlavním centrem crowdfundingu.

Česká crowdfundingová scéna je v porovnání s USA či západní Evropou v úplných začátcích. Zatímco v zahraničí se stává equity crowdfunding opěvovaným prostředníkem mezi investory a emitenty, v české republice nemá tato odnož hromadného financování zástupce. To by se však mělo brzy změnit s plánovaným projektem Fundlift, jehož spuštění je na programu v první polovině tohoto roku.

Jako alternativa k tradičním formám financování pro podniky s nedostatkem hotovosti, představuje equity crowdfunding skutečný průlom. Crowdfunding je silnou vzpruhou pro podnikatelské prostředí, a není sporu, že do budoucna přinese obrovské výhody ať už investorům, tak podnikatelům ale i ekonomikám zemí, jež svou regulací equity crowdfunding stimulují. Česká republika je zatím jednou z nich.

 

Newsletter