Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Crowdfunding zachraňuje Nepál

Chcete-li měřit sílu sociálních médií, neexistuje lepší příklad, než je nedávné nepálské zemětřesení. Otřesy o síle až 7,6 stupňů si vyžádaly více jak 6 000 mrtvých a 10 000 zraněných. K okamžité hmotné, ale hlavně té finanční pomoci se přidaly nejen státy, ale především crowdfundingové společnosti, aby tak využily rychlosti nekonvenčního způsobu financování a poskytly tak strádající zemi první peněžní injekci.

Dle informací serveru CNBC bylo doposud zahájeno už 553 crowdfundingových kampaní, kterým se dohromady podařilo vybrat více jak 4 miliony dolarů. Nejvíce se na finanční pomoci podílely ty největší fintech společnosti jako je GoFundMe, Crowdrise, a Indegogo. Jako jeden z prvních rozjel svou akci i Facebook, tomu se během pár dnů podařilo vybrat více jak 10 milionů dolarů, plus navíc spustil aplikaci Safety Check, pomocí které se mohou lidé momentálně se nacházející v Nepálu ohlásit svým známým v zahraničí.

V rámci pomoci jsou jedni z nejaktivnějších Nepálci žijící v zahraničí. „V momentě, kdy jsem se o celé katastrofě dozvěděl, nedělat nic pro mě nebylo řešením,“ řekl pro server CNBC Prabal Gurung, módní designér momentálně žijící v New Yorku. I on okamžitě po události využil Facebooku, aby zkontaktoval své nepálské přátele, a tak společně založili crowdfundingovou stránku crowdrise.com, které se během jednoho týdne podařilo získat 485 tisíc dolarů z cílených 750 tisíc.

„Zemětřesení zafungovalo jako budíček nejen pro naší generaci, ale i pro ty další. Tohle je přesně ten čas, kdy musíme jednat, a to směrem k dosažení udržitelného růstu země, které bude šetrná k životnímu prostředí,“ řekl odhodlaně Gurung.

 Ale nejsou to pouze „hvězdy“ typu newyorského návrháře, kdo využil relativně mladé finanční technologie. Díky jednoduchosti se na pomoci prostřednictvím poměrně nekonvenčního způsobu podílela naprostá většina Nepálců žijících mimo svou rodnou zemi. Dalším příkladem může být Abhaya Shrestha, který založil private equity společnost spravující kampaň Help Nepal Network.

„V době zemětřesení jsem letěl z Číny zpět do New Yorku. Jakmile jsem přistál a dozvěděl se o celé věci, zůstal jsem nevěřícně stát. Když můj prvotní šok pominul, uvědomil jsem si, že musím začít ihned jednat. Sebral jsem se a okamžitě zamířil založit crowdfundingovou společnost, která by do dokázala pomoci,“ popisuje situaci Shrestha.

Help Nepal Network se podařilo během pár dnů nashromáždit více jak 250 tisíc dolarů. I tak je ale pomoc prozatím stále nedostatečná. První odhady hovořily o škodách o velikosti 5 miliard dolarů, ovšem postupem času se tato čísla zvětšila na 10 miliard, což odpovídá zhruba polovině nepálského hrubého domácího produktu.

Nepál v troskách. První odhady ztrát

Nekonvenční metoda financování má své zástupce i v České republice. Finanční skupina Roklen ve spolupráci s investiční společností Rockaway již brzy spustí první českou equity crowdfundingovou platformu Fundlift, prostřednictvím které bude možné zhodnotit své prostředky investicí do vybrané firmy či projektu výměnou za přímý podíl ve společnosti.

Newsletter