Čtvrteční akce: ECB a britské parlamentní volby

Na měnových párech s dolarem bylo včera docela rušno. Vyšší volatilitě se nevyhnula ani koruna. Co nás čeká dnes? Zasedání Evropské centrální banky (ECB) a britské parlamentní volby.

Data z české ekonomiky nám za včerejšek přinesla výslednou částku, kterou ČNB použila během intervenčního režimu. Jednalo se o doplnění posledních šesti dní z dubna, kdy ještě trvala obrana koruny před posílením pod 27,00 za euro. Sečteno a podtrženo, konečná částka činí zhruba 2,049 bilionu korun.

Další ze sérií zpráv byly informace ohledně stavebnictví a průmyslové produkce. U první statistiky se jednalo o propad o 2,2 procentního bodu na úroveň 4,0 %. Průmyslová produkce se pak propadla o  -2,5 %. Trh reagoval mírným oslabením české měny z 26,31 EURCZK na 26,33 EURCZK. V průběhu dne ale nakonec koruna skončila v plusu. Momentálně se obchoduje na úrovni 26,31 EURCZK a jeho vývoj vidíme v rozmezí 26,25 až 26,36.

Euro dosáhlo intradenního minima, a to po zveřejnění zprávy ohledně možného snižování inflační předpovědi pro další 3 roky ze strany ECB. Nejmenované zdroje uvádí, že by odhad tempa růstu cen mohl do roku 2019 činit  pouhých 1,5 %. V porovnání s předběžným očekáváním z března jde o pokles o více než 0,2 procentního bodu (1,7 % pro rok 2017, 1,6 % pro 2018, 1,7 % pro 2019). Tato informace naznačuje, že evropská monetární politika se bude ještě striktněji držet svého neagresivního postoje, Euro v reakci na to oslabilo vůči dolaru o více než 0,5 %. Tento rozdíl se během dne celý umazal a nyní se měnový pár obchoduje na úrovních 1,1264 EURUSD. Jeho dnešní rozmezí vidíme na hodnotách 1,125 až 1,128 EURUSD.

Dnes nás čeká příval zpráv hlavně z Evropy. Ta nejdůležitější bude patřit ECB, která zveřejní rozhodnutí o úrokových sazbách. Následně pak proběhne tisková konference, která by měla kromě jiného odhalit už zmíněnou možnou změnu inflačního výhledu  pro eurozónu. V průběhu dne se pak budou konat parlamentní volby v Británií. Jejich oficiální výsledek bude zveřejněn až v pozdních hodinách, očekávaný dopad této informace na devizový trh tak bude možné pozorovat v pátek ráno. Z domácího trhu se dočkáme zprávy ohledně míry nezaměstnanosti, u které se očekává další pokles o 0,3 procentního bodu na úroveň 4,1 %.

V případě pojištění se proti měnovým výkyvům do budoucna se dá využít tzv. forward. Momentálně je pro nákup eura na měnovém páru EURCZK nejvýhodnější využít 2 až 3 měsíční intrument, kde denní náklady činí -0,3 bodu.

Newsletter