Čtvrtý „hike“ ČNB v řadě za sebou je dle JPMorgan jasná věc

Analytici americké banky JPMorgan počítají s tím, že bankovní rada České národní banky v listopadu opět zvýší sazby. Letos to bude po čtvrté v řadě. Trh s tímto „hikem“ ale již počítá a korunu proto zřejmě další růst sazeb nepodpoří. 

Centrální bankéři budou na nadcházejícím zasedání reagovat na zhoršující se inflační výhled, za kterým je slabá koruna, výrazný růst mezd a vysoké ceny ropy, míní analytička JPMorgan Nora Szentivanyi. Bankovní rada ČNB 26. září dle očekávání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 25 bazických bodů na 1,50 procenta.

Podle JPMorgan bude tuzemská inflace v prvním pololetí příštího roku „nebezpečně kolísat v blízkosti inflačního cíle“ a průměr za celý rok 2019 má být 2,7 procenta. Inflační tlaky budou přicházet z domácí poptávky a téměř vyčerpaného trhu práce.

O zářijové inflaci bude dnes informovat Český statistický úřad. „Inflace za září se nachází v horní části tolerantního pásma ČNB. Domníváme se, že stejně jako v srpnu bude její hodnota 2,5 procenta. Za silným růstem cenové hladiny stojí, podobně jako v předchozích měsících, potraviny a ropa. Zveřejněná data nezmění naše očekávání, že k dalšímu zvýšení sazeb dojde na začátku listopadu při příštím zasedání bankovní rady,“ míní ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Koruna včera oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám. Dnes ráno se obchoduje za 25,75 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,71 až 25,78 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,32 až 22,51 USDCZK.*

Euro včera proti dolaru ztrácelo a dostalo se nejníže za posledních sedm týdnů. Za poklesem byla opět složitá situace v Itálii, konkrétně spory s Evropskou unií kvůli rozpočtovým plánům.

Ostrou kritiku včera schytali předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a eurokomisař pro měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici. Předseda italské euroskeptické strany Liga Matteo Salvini a předsedkyně francouzského krajně pravicového Národního sdružení Marine Le Penová je označila za nepřátele Evropy. 

Euro se dál drží pod úrovní 1,15 EURUSD, aktuálně se obchoduje za středový kurz 1,1488 EURUSD. Dolarový index je na hodnotě 95,75 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1417 do 1,1552 EURUSD.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter