Čtyři důvody, pro které Fed sazby v září nezvýší

Dvoudenní zasedání měnového výboru Fedu (FOMC – Federal Open Market Commitee), které je na pořadu dní 16. a 17. září, patří mezi nejsledovanější události současnosti. Případné zvýšení krátkodobých sazeb ovlivní nejen Spojené státy, ale především vývoj globální ekonomiky. Podle mnohých ekonomů spěje devět let trvající politika nulových sazeb ke svému konci. Ovšem s blížícím se zasedáním Fedu se množí názory a prosby na odložení zářijového zvyšování sazeb. Které důvody hrají proti zvýšení amerických krátkodobých sazeb v září?

Kondice světové ekonomiky

Fed při rozhodování o zvýšení sazeb se nezaměřuje pouze na zotavující se ekonomiku Spojených států, ale stále větší váhu při rozhodování získává téma celosvětové ekonomiky v čele s pokulhávající Čínou. Tato asijská velmoc zaznamenává zpomalování ekonomického růstu a především nedávný propad akciových trhů, který nemusí být ani zdaleka u svého konce. Navíc, jak odhalila nedávná studie, Čínu může trápit i relativně vysoká míra nezaměstnanosti. Nelze však vinit pouze Čínu ze zpomalení globální ekonomiky. Pokles HDP Ruska či Brazílie má taktéž svůj vliv. Nelze opomíjet také ekonomiky závislé na vývozu komodit, především ropy. Nebývale nízká cena černého zlata má za následek propad tradičně prosperujících ekonomik. Jako příklad lze uvést Norsko, které zaznamenalo nejvyšší míru nezaměstnanosti za posledních deset let, či Kazachstán, jehož ekonomiku poškodil sled hned několika událostí.

Zranitelnost akciového a komoditního trhu

Mezi velice důležité faktory, které FOMC zohledňuje před manipulací s úrokovými sazbami, je vývoj na globálním akciovém trhu. Ten od posledního červencového setkání zaznamenal propad v rozmezí 5 – 20 %. Jednalo se o největší korekci od roku 2011. Při takto nestabilním akciovém trhu se zpřísněním monetární politiky riskuje eventuelní další propad a v nejhorším případě zhroucení trhu.

graf_global_stock_market

Fed v čele s Janet Yellenovou určitě nenechává klidným ani vysoká volatilita na trhu s ropou. Například cena severomořské ropy Brent vzrostla za posledních sedm dní minulého měsíce o více než 10 dolarů (+ 26,5 %) aby následující den poklesla o 5 dolarů (- 9,6 %)*.

Nejisté zprávy z trhu práce

Odpověď na hádanku, zdali dojde v září ke zvýšení sazeb, jsme mohli znát již minulý pátek (4. 9. 2015). U.S. Bureau of Labor Statistics zveřejňoval report o situaci na americkém trhu práce za měsíc srpen. Tyto výsledky u odborné veřejnosti vzbudily rozporuplné pocity. Obsahovaly totiž směs jak pozitivních tak negativních informací. Za velice pozitivní a zároveň údaj podporující zářijové zvýšení sazeb je snížení míry nezaměstnanosti v USA na 5,1 %. Jedná se o pokles o jeden procentní bod v meziročním srovnání a skok na úroveň před světovou finanční krizí. Zároveň průměrná hodinová mzda vzrostla meziročně o 2,2 %.

graf_unemployment_rate

Zklamáním však byl reportovaný údaj o počtu nových pracovních míst na americkém trhu práce. Konsenzus očekával nárůst o 220 tisíc, v reálu se jednalo „pouze“ o 173 tisíc nových pracovních míst, tedy nejnižší přírůstek od března letošního roku. Nová pracovní místa se vytvořila především ve finančním sektoru a v oblasti zdravotní péče a sociální pomoci.

Odborníci nevidí zářijový „hike“ jako reálný

Několik bývalých úředníků Federálního rezervního systému vyjádřilo své pochyby ohledně chystaného zvýšení sazeb. Julia Coronado vidí šanci na zářijový „hike“ 20%. Další dotázaní byli trochu optimističtější. Pánové Gangnon, Kohn a Faust si myslí, že zvýšení sazeb v tomto měsíci se uskuteční s pravděpodobností méně než 50 %. Dluhopisový guru Bill Gross se k případné akci vyjádřil stručně „one and done“, čímž myslel jedno zvýšení sazeb v tomto roce a poté šest měsíců ponechat sazby beze změny.

*Cena ropy Brent k 7. 9. 2015 48,95 USD

Zdroj dat: TrandingEconomics.com, Finance.yahoo.com

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.

Autoři: Sven Subotič, Martin Chalupa

www.aurainvest.cz

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.

Newsletter