Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v zisku pod 1,0820 za euro. Koruna se obchoduje slabší nad 25,30 za euro.

Čtyři pilíře Berkshire Hathaway. Na co nedá Buffett dopustit?

Berkshire Hathaway. Jedná se o jeden z největších světových konglomerátů, přitom ho Warren Buffett vybudoval z „pouhé“ textilky ve státě Massachusetts. V současné době vlastní značky širokého spektra od železničního dopravce až po barvy a laky. Samotný procentuální zisk společnosti dosahuje dvojciferných číslech hned ve čtyřech odvětvích. Která to jsou? Odpověď přinesl ve své analýze server Business Insider.

Rok 2016 byl pro Berkshire Hathaway obzvláště aktivní s ohledem na její investiční portfolio. Inkasovala zisky zejména z podílu ve Wrigley, Kraft Heinz, Dow a Procter & Gamble. S tímto ale Business Insider ve své analýze nepočítal. Takové zisky jsou těžko opakovatelné každý rok, lépe řečeno, není možné přesně předpovědět, jak se budou tento rok vyvíjet. Z tohoto důvodu je třeba se zaměřit na stabilní byznys, který lze rozdělit do čtyř kategorií.

Výroba, služby a maloobchod

Minulý rok převzala přední příčku po dlouho vedoucím pojišťovnictví výroba, služby a maloobchod. Ze značek v tomto odvětví můžeme jmenovat například Dairy Queen, Duracell nebo Lubrizol. Dohromady tyto tři segmenty vygenerovaly 120 miliard za rok, 40 procent tržeb pak pochází od McLane, distributora, který dodává jídlo do menších obchodů.

Z pohledu zisků se však jedná o zanedbatelnou částku. Kategorii vede v těchto odvětvích Precision Castparts, výrobce kovových komponentů pro letadla a elektrárny. Firma byla odkoupena Berkshire v roce 2015 a jednalo se o největší akvizici v historii konglomerátu. Celkově je Buffett s touto „skupinou“ spokojen, když uvedl, že „přestože drží velké množství hotovosti, tak nese velmi nízký dluh“.

Rizikový byznys

Pojišťovnictví je odjakživa základním zdrojem příjmu a zisku firmy  „Věštce z Omahy“. Zisk z pojišťovnictví je v Berkshire generován dvěma způsoby – z investičního portfolia těchto firem, konkrétně tedy z akcií a dluhopisů, a pak z příjmů od pojištěnců. Prvně jmenovaná část vydělává 73 procent a druhá 27 procent. Na pojišťovnické odvětví je to velmi vzácný úkaz, jelikož většina amerických pojišťoven prodělává na pojištění a zisky pak „dohání“ investicemi. Dalo by se říct, že v tomto segmentu prokazuje Buffett svoji genialitu.

Jedou v tom spolu: Gates, Buffett, Musk i Zuckerberg

Železniční doprava

BNSF, jenž konglomerát v roce 2009 koupil, je druhým největším železničním dopravcem ve Spojených státech. Firma je také velmi důležitá pro zisk Berkshire. V roce 2016 totiž vydělala 3,6 miliardy dolarů. Je však nutno mít na paměti, že ani ne 60 procent výdělku vyjde ve formě hotovosti, protože firma musí každý rok významně reinvestovat.

Energetika a utility

Berkshire Hathaway Energy je dalším spolehlivým generátorem zisku. V roce 2016 přinesla celkem 2,3 miliardy dolarů zejména z regulovaných utilit. Warren Buffett má tento sektor rád, protože na mnoha lokálních trzích má možnost existovat jako monopol a prodávat tak energii všem spotřebitelům a firmám v oblasti. Zisky jsou díky tomu téměř garantovány. V neposlední řadě je to pro Berkshire Hathaway skvělá možnost, jak investovat miliardy dolarů v hotovosti, které každý rok nashromáždí.

Warren Buffett radí: Nebuďte hazardéři, investujte do indexu

Newsletter