Čtyři znaky nástupu medvědího trhu dle investičního veterána

Každý profesionální investor má svůj vlastní způsob čtení trhu. Někdo dá na dlouholeté zkušenosti, vývoj fundamentů, technickou analýzu či kombinaci všech těchto prvků dohromady. Investiční veterán Leon Cooperman, který působí jako výkonný ředitel společnosti Omega investment, má svůj vlastní ověřený recept.

V pořadu Wall Street Week Sunday prozradil Cooperman hlavní body své investiční strategie, které se drží celou svou profesní kariéru. Jeho výhled pro letošní rok sice zůstává i nadále převážně býčí, avšak varuje před možnými náznaky, které dle jeho názoru signalizují nástup medvědího trhu. Z jeho pohledu jde hlavně o situaci, kdy:

  1. se akciovým trhem plíží obava ze spadnutí do recese. Trhy automaticky reagují s předstihem.
  2. jsou investoři v euforii. Investují cokoliv a do čehokoliv, aniž by o samotné investici hlouběji přemýšleli.
  3. existuje pravděpodobnost události, kterou nejste schopni sami ovlivnit. V tomto případě jde především o geopolitická rizika.
  4. se řeší současná podoba americké úrokové politiky. Týká se to především avizované normalizace krátkodobých sazeb Federálního rezervního systému.

Právě poslední bod Cooperman pokládá za nejožehavější, a proto se pustil do jeho vysvětlení. „Pokud i jeden rok ode dneška nebudou sazby na vyšších úrovních, máte problém. Neschopnost Washingtonu napravit celou situaci způsobila, že veškeré břímě finanční krize z roku 2008 už spočívá pouze a jen na bedrech Federálního rezervního systému,“ přepisuje jeho slova server Business Insider. Jakmile budou sazby navýšeny, můžeme očekávat vysoce pravděpodobný pokles většiny trhů s možnou výjimkou těch akciových.

Byť Cooperman přiznává, že nízké sazby pomohly aktivům k vyšším cenám, nemyslí si, že bychom se nacházeli na prahu nafukující akciové bubliny. Ale to není vše. Závěrem vzkázal investičnímu publiku jasný vzkaz. „Pokud se tolik pídíte po spekulačních bublinách jednu pro vás mám. Najdete ji na dluhopisovém trhu.“

Newsletter