Cyberpunk 2077. Pro CD Projekt katastrofa, pro investory velká sleva

Zdroj: Depositphotos

Společnost CD Projekt je polské herní studio vyvíjející špičkové počítačové hry pro PC a herní konzole. CD Projekt byl jen malou polskou společností, dokud nevydal hru Zaklínač 3, která se těšila nebývalé oblibě a stala se celosvětovým fenoménem. Z tohoto úspěchu těžily i předchozí herní tituly ze světa Zaklínače, což jen dokázalo sílu herních franšíz. Není proto divu, že chtěl CD Projekt na svůj úspěch se Zaklínačem navázat a přijít s novou franšízou.

Novým Zaklínačem a dalším zlatým dolem pro CD Projekt se měla stát hra Cyberpunk 2077. Velkolepý plán však nevyšel podle představ. Když koncem loňského roku CD Projekt vydal Cyberpunk 2077, ukázalo se, že je tato hra velmi špatně optimalizovaná a spousta hráčů si dokonce nechala vrátit peníze. Tyto potíže spolu s velkými očekáváními způsobily značný propad ceny akcií CD Projektu. Ty se teď pohybují okolo poloviny jejich ceny před vydáním Cyberpunku. Akcie CD Projektu jsou tedy díky jeho potížím se Cyberpunkem ve značné slevě. Vyplatilo by se ale – i s touto slevou – koupit CD Projekt ve světle jeho selhání se Cyberpunkem?

CD Projekt se do své současné nepříjemné situace dostal jen vinou Cyberpunku, jehož zdlouhavý vývoj byl zakončen nepovedeným uvedením na trh. Práce na Cyberpunku začaly již před 8 lety. Ani vývoj však neprobíhal hladce. Došlo k několika odložením, mimo jiné kvůli koronavirové pandemii, a hráči natěšení na tuto novou velkolepou hru začali být netrpěliví. Spuštění prodejů se dočkali až v prosinci loňského roku, avšak neradovali se dlouho. Cyberpunk vykazoval značně podprůměrnou optimalizaci, kvůli které nefungoval plynule ani na nejnovějších next-gen konzolích od Sony a od Microsoftu. Průzkumy ukazují, že 17 % hráčů, kteří si Cyberpunk koupili, požádalo o vrácení peněz. Někteří investoři dokonce CD Projekt za tento debakl zažalovali.

Silná hráčská nespokojenost, umocněná dlouhým čekáním a velkými očekáváními, nakonec zapříčinila odstranění Cyberpunku z obchodu s hrami pro Playstation. CD Projekt přiznal technické problémy se Cyberpunkem a slíbil postupné vydávání opravných aktualizací. Velká aktualizace s číselným označením 1.2, která by měla vyřešit ty nejpalčivější problémy, však ve stylu Cyberpunku také nabrala zpoždění, tentokrát způsobené kybernetickým útokem na IT infrastrukturu CD Projektu. Momentálně se vydání této aktualizace očekává koncem března.

Problémy se Cyberpunkem se samozřejmě promítly do vývoje ceny akcií společnosti. Jejich plynulý růst byl potížemi narušen citelně více než koronavirem. V březnu loňského roku klesly vlivem pandemie akcie CD Projektu o téměř 27 %. V průběhu roku se však vzpamatovaly a poměrně rychle rostly díky nadšení z blížícího se vydání Cyberpunku. Až v září, kdy došlo k odložení Cyberpunku na konec roku, opět klesly, tentokrát o 25 %. Tento propad se stejně jako ten březnový postupně vyrovnával s blížícím se Cyberpunkem. V prosinci, těsně před vydáním Cyberpunku, byla cena akcií CD Projektu na velmi vysoké hodnotě 443 polských zlotých. Nespokojenost s nedodělaným Cyberpunkem však takřka ihned způsobila nebývalý 50% propad až na aktuálních 220 polských zlotých za akcii.

V okolí této cenové hladiny se z hlediska technické analýzy nachází úroveň podpory a odporu. Již několikrát v minulosti cena akcií CD Projektu na tuto cenovou oblast zareagovala a jak se zdá, bude tomu tak i nyní. Cena titulu se na této hladině drží již nějakou dobu a vyčkává na příchod aktualizace Cyberpunku. Přijde-li v termínu, tj. do konce března, a bude-li obsahovat požadovaná zlepšení optimalizace, je velice pravděpodobné, že se akcie CD Projektu od této úrovně skutečně odrazí zpět ke svým dřívějším hodnotám. Vyskytnou-li se však opět potíže, ať už s vydáním aktualizace či s její prospěšností pro hratelnost Cyberpunku, je velmi vysoká pravděpodobnost, že se podpora trvale protrhne a akcie CD Projektu zažijí další citelný pád.

CD Projekt je však i tak velmi dobrou a perspektivní společností. Zpackané spuštění Cyberpunku se dá vnímat jako jeho neschopnost, ale i jako velký trest, na který jen tak nezapomenou a který se pro ně stane poučením zbytečně nespěchat s vydáváním nových her a aktualizací. Nyní vše závisí na březnové opravné aktualizaci pro Cyberpunk. Ta pro CD Projekt představuje příležitost ukázat, že se poučili ze svých předchozích chyb. 

Institut ekonomického vzdělávání (INEV) vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice.  

Podívejte se na https://inev.cz pro další informace.  

Podpořte nás na https://www.darujme.cz/projekt/1203037

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter