Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Další bailout Fannie a Freddie?

Hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac se opět dostávají do problémů. Podle zprávy Federal Housing Finance Agency (FHFA), která má na starosti dohled nad oběma agenturami, by současná situace mohla vyústit až v další bailout ze strany americké vlády.

Zpráva regulátora hovoří o tom, že klesající zisky a kapitálové polštáře dělají z obou společností silně zranitelné subjekty, které by v případě krize pravděpodobně zbankrotovaly. V roce 2008 obdržely agentury od státu kapitálovou injekci o velikosti 187,5 miliardy dolarů. Pouze díky ní byly schopné udržet se na trhu i během propuknutí globální finanční krize.

V roce 2012 se však situace obrátila. Fannie i Freddie byly najednou opět vysoce ziskové, díky čemuž splatily americké vládě téměř 228 miliard dolarů. Minulý měsíc ale vykázaly poměrně špatné výsledky. Za čtvrté čtvrtletí 2014 dosáhla Fannie Mae čistého zisku o velikosti 1,3 miliardy dolarů, což je oproti předloňským 6,5 miliardám poměrně razantní pokles. Freddie je na tom ještě hůře. Za stejné období reportovala zisk 227 milionů dolarů oproti 5,6 miliardám dolarů za 4Q 2013.

Dle informací serveru Market Watch vznikly tyto horší výsledky v důsledku způsobu účtování derivátů, který obě společnosti uplatňují, stejně tak je na vině i malé množství jednorázových položek, které by posílily příjmovou stránku.

 Report FHFA výslovně uvádí, že posledních několik let byly zisky agentur ovlivněny především právními vyrovnáními a přeceněním daňových pohledávek a dalších jednorázových položek, které nejsou dlouhodobě udržitelné. Tento fakt, dohromady se ztenčujícími kapitálovými polštáři obou společností, zvyšuje podle regulátora pravděpodobnost potřeby další finanční pomoci od americké vlády.

Na základě pozměňovacího návrhu k dohodě mezi FHFA a Ministerstvem financí z roku 2012 musí Fannie a Freddie vyplácet většinu zisků do státní pokladny prostřednictvím dividend. Stejně tak obě společnosti musí každoročně snížit své kapitálové polštáře o 600 milionů dolarů, aby v roce 2018 dosáhly rovné nuly. Poslední podmínkou, kterou agentury musí dodržovat, je urychlená redukce vlastního investičního portfolia. Hlavním zdrojem zisků se tak staly výhradně krátkodobé jednorázové investice.

Ponechány na „pospas“ jádrové činnosti obou společností, kterou je poskytování zajištění splácení hypoték, jsou Fannie i Freddie náchylnější ke ztrátám, a to především v době ekonomické krize. „Akcionáři obou společností by do budoucna neměli počítat s nadále trvající ziskovostí,“ přepisuje slova FHSA server Market Watch.

Pesimismus ale převládá i u některých analytiků. „Předloňské výsledky Fannie a Freddie vyvolaly mohutnou vlnu nemístné důvěry v jejich finanční zdraví. To pak absolutně odvedlo pozornost od nutnosti reformovat stávající systém financování vlastního bydlení,“ řekl Jim Parrott z washingtonského think tanku Urban Institute. „Současná situace by nám měla připomínat, že obraz finančního zdraví obou agentur je velice komplikovaný. Proto bychom své soustředění měli zaměřit na jejich urychlenou reformu, a to ještě dříve, než se najednou opět ocitneme ve spárech další krize.“

Hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac byly dlouhou dobu součástí plnění amerického snu. Ještě během dozvuků splasknutí internetové bubliny se v americké ekonomice rozjely motory expanze hypotečních úvěrů. Lví podíl na tom měl především Federální rezervní systém a jeho snížení úrokových sazeb. Tento čas byl pro obě agentury zlatým věkem. Balíčkování hypoték a jejich zajištění pomocí vybraných derivátů bylo maximálně výnosné. To však trvalo pouze do doby, než splaskla realitní bublina. Ta poté rozpoutala hypoteční krizi, která následně vyústila v jeden z největších propadů světových trhů, který lidstvo doposud zažilo.

Newsletter