Další bailout na spadnutí. Nejde však o Itálii…

Nejstarší banku světa – italskou Monte dei Paschi di Siena – čeká s největší pravděpodobností bailout. Pokud si však myslíte, že je jediná na světě, jste na omylu. Další záchrana ze strany státu se rýsuje na východě. Kde přesně?

Podle dostupných, ovšem oficiálně nepotvrzených, informací agentury Bloomberg se v Kazachstánu plánuje prodloužení záchranného úvěru, který má získat tamní největší banka Kazkommertsbank. Podle neveřejných zdrojů by se tak mohlo jednat o první krok směrem k bailoutu, jehož objem by mohl dosáhnout cca 1,5 bilionu tenge, neboli zhruba 4,5 miliardy dolarů.

Kazkommertsbank byla již v polovině prosince nucena si vypůjčit 400 miliard tenge od centrální banky, aby tak podpořila svou likviditu. Není se čemu divit. Společnost je postupně potápěna nuzným výkonem kazašské ekonomiky, za kterým stojí nejen nízké ceny ropy, ale především recese sousedního Ruska. Co se týče samotného bankovního sektoru, situace je opravdu vážná. Podle S&P Global Ratings může být téměř každá první půjčka ze tří zařazena do skupiny nesplacených, tedy po době splatnosti.

Úředníkům tak bylo prý jasně řečeno, že největší držitel kazašských depozit nesmí padnout. Situace se jednoduše nesmí dostat zpět do období poslední finanční krize, kdy bylo potřeba použít celkem 20 miliard dolarů na celkovou restrukturalizaci kazašského bankovního sektoru.

ECB, vláda, média: Chtějí úmyslně potopit nejstarší banku světa?

Fúze dřív než bailout?

V návaznosti na aktuální situaci nejen vláda, ale i centrální bankéři projednávají všechny možnosti. Sám guvernér kazašské měnové autority Daniyar Akishev už na začátku prosince zmínil, že vinou propadu ekonomiky by mohlo během příštího roku přijít hned několik fúzi, díky kterým by banky mohly alespoň nějak zbrzdit intenzivní pokles svých zisků.

V případě Kazkommertsbank již na jednu fúzi došlo, a to v roce 2014. Tentokrát však byla v pozici „přebíratele“, když díky 250 miliardám tenge od centrální banky převzala problémovou BTA Bank. Tehdy však nastoupila do hry padající ropa, kvůli kterým nebyla banka schopna se vypořádat s obrovským množstvím „prašivých“ půjček, což se projevilo v nárůstu ztrát v roce 2015.

V tuto chvíli by se Kazkommertsbank mohla stát přebíranou společností, které by se mohla ujmout kazašská „dvojka“ Halyk Banka. Podle nejmenovaných zdrojů by k tomuto kroku byla však potřeba další likviditní injekce, a to o velikosti 1,5 bilionu tenge, která by dostatečně zalepila ty nejhorší „bilanční díry“.

Bilance centrálních bank. Od „Lehmanů“ srazily sazby 690krát

Vláda má jasno (?)

Podle kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva existují dvě možnosti – buďto bance pomohou sami akcionáři, nebo bude potřeba se obrátit na stát.

V tomto směru je zajímavou skutečností fakt, že hlavním akcionářem Kazkommertsbank a zároveň jejím předsedou je Kenges Rakishev, který je zetěm místopředsedy vlády Imangaliho Tasmagambetova. Tím pádem se dá čekat, že zákulisní nitky ohledně možné pomoci ze strany státu by mohly zafungovat poměrně dobře.

Ostatně, jak už sám prezident Nazarbajev letos ohlásil: „Nenecháme banku padnout….“

Itálie na rozcestí. Trest, nebo politická sebevražda?

Newsletter