Další důvod pro ECB uvolnit měnovou politiku: Úvěry váznou

Objem úvěrů firmám a domácnostem v eurozóně v dubnu dál klesal a růst peněžní zásoby byl nejpomalejší za téměř čtyři roky, uvedla Evropská centrální banka (ECB). Další důvod, aby výstupem jejího měnového jednání v příštím týdnu bylo uvolnění měnové politiky.

Objem úvěrů soukromému sektoru klesl v dubnu v meziročním srovnání o 1,8 procenta po březnovém snížení o 2,2 procenta. Široký ukazatel peněžní zásoby M3 dál zpomalil růst na 0,8 procenta z březnového jednoho procenta a vykázal nejpomalejší přírůstek od září 2010.

Údaje potvrzují velmi slabou úvěrovou dynamiku v zemích eura, což je pro ECB vedle nízké inflace hlavním zdrojem obav. Banka již snížila základní úrokovou sazbu na 0,25 procenta a napumpovala dodatečné peníze do bankovního systému, odblokovat úvěry pro reálnou ekonomiku se jí ale stále nedaří.

Rada ECB se schází příští čtvrtek. Podle zdrojů agentury Reuters chystá soubor kroků na podporu ekonomiky, včetně snížení všech svých úrokových sazeb a nástrojů na podpoření úvěrů pro menší firmy.

Draghi: ECB je v pohotovosti, na odchýlení inflace od prognózy bude reagovat

Komplot centrálních bankéřů? Z toho mrazí

 

Plosser: Časovaná bomba Fedu má rozsah 2,5 bilionů dolarů a kdykoli může spustit inflaci

Newsletter