Další „hike“? Možná už bez Hampla a Tomšíka…

O dalším „hiku“ by bankovní rada České národní banky mohla rozhodovat až v nové sestavě. Ke konci roku totiž radu opustí viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík. Jejich nástupce jmenuje prezident Miloš Zeman. Ten v dubnu v pořadu Pressklub Frekvence 1 uvedl, že už má vytipováno, kdo by mohl viceguvernéry vystřídat. Poslední letošní jednání rady bude 20. prosince. 

Šéf centrální banky Jiří Rusnok včera uvedl, že na základě nové prognózy ČNB letos připadá v úvahu jedno zvýšení hlavní úrokové sazby, a to právě na konci roku. S ohledem na vývoj kurzu koruny ale nelze vyloučit ani dřívější „hike“. Bankovní rada jedná o měnových otázkách osmkrát ročně, výjimečně též na mimořádných zasedáních. Centrální bankéři naposledy zvýšili úrokové sazby letos na počátku února. Základní úroková sazba stoupla o 0,25 procentního bodu. 

Jaké byly reakce ekonomů na včerejší slova guvernéra ČNB? Analytici České spořitelny Jiří Polanský a Jan Žemlička uvedli, že před hlasováním bankéřů čekali zesílení komunikace směrem k mírně jestřábímu tónu z důvodu aktuálně slabé koruny. „To se dle nás nestalo. Ze slov guvernéra si myslíme, že ČNB není současným vývojem na koruně příliš znepokojená. Na druhou stranu ale guvernér zopakoval, že pokud bude koruna posilovat jen pomalu (či zůstane slabá), zvyšuje se prostor pro růst sazeb,“ dodal ekonomové České spořitelny.

Hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler řekl, že stejně jako po zveřejnění minulé prognózy se domnívá, že koruna bude posilovat méně, než centrální banka očekává. Zejména v případě, kdy je ČNB ohledně dalšího zvyšování sazeb více opatrná. 

Analytici Komerční banky ponechávají v platnosti aktualizovaný výhled, podle kterého ČNB sazby opravdu zvýší v závěru roku, konkrétně v listopadu. „Očekáváme ale pomalejší posilování koruny. Pod úroveň 25 EURCZK se podle nás česká měna dostane až na podzim,“ míní Marek Dřímal z Komerční banky.

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská podotkla, že úrokové sazby a kurz koruny jsou spojené nádoby. Když koruna nebude posilovat nebo bude posilovat pomaleji, úrokové sazby půjdou rychleji nahoru. Vyžaduje to trpělivost, ale kdo si počká, ten se (vyšších úrokových sazeb) dočká.

Aktuálně se koruna obchoduje na hranici 25,51 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,56 až 25,61 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,27 až 21,44 USDCZK

Dolar se dál drží pod úrovní 1,2000 EURUSD. Dnes ráno se kurz pohybuje na 1,1977 EURUSD. Během dne by se kurz měl držet v rozmezí 1,1957 až 1,2042 EURUSD.*

Ve Spojených státech dnes bude zveřejněno důležité číslo z ekonomiky. Investoři čekají na údaje amerického ministerstva práce, které ve 14:30 zveřejní čísla z trhu práce za duben. V březnu americká ekonomika vytvořila 103 tisíc pracovních míst a nezaměstnanost byla 4,1 procenta. V dubnu se čeká 192 tisíc pracovních míst a pokles nezaměstnanosti na čtyři procenta.

Z eurozóny se dnes dozvíme, jak se v březnu vyvíjel maloobchod a za duben pak PMI index aktivity v průmyslu. 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter