Další jestřáb. Který bankéř zvedne ruku pro růst sazeb?

Další člen bankovní rady České národní banky se včera vyjádřil k tomu, zda 21. prosince zvedne ruku pro zvýšení úrokových sazeb. Byl to Vojtěch Benda, koruna na jeho komentář reagovala posílením. Česká měna se aktuálně obchoduje na úrovních 25,57 EURCZK a 21,76 USDCZK.

Debata kolem posledního jednání ČNB v letošním roce tak včera pokračovala. Benda se tak přidal ke svým kolegům, kteří možný výsledek svého hlasování komentovali. Guvernér Jiří Rusnok řekl, že kurz koruny nyní odpovídá výkonnosti české ekonomiky. Kurz české měny podle něj určitě nelítá nikde v oblacích, pokud jde o obecnou výkonnost ekonomiky. „A při rozhodování o sazbách budeme přihlížet i k tomu, jak se bude vyvíjet kurz, o tom není pochyb,“ dodal guvernér.

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl v pořadu Seznam Zpráv řekl, že k rozhodnutí o sazbách potřebuje více dat. Pro zvýšení sazeb podle něj hraje ve prospěch více argumentů. Podle konsenzu většiny analytiků dle Bloombergu ale centrální bankéři před Vánoci sazby nezvýší. 

Z domácí ekonomiky se dnes dozvíme, jak se vyvíjela listopadová nezaměstnanost. Dle Bloomberg se čeká snížení na 3,5 procenta z říjnových 3,6 procenta. 

Také z USA se dnes dozvíme čísla z trhu práce. Trh čeká, že tamní ekonomika (bez zemědělství) vytvořila v listopadu 195 tisíc pracovních míst, v říjnu to bylo 261 tisíc. Nezaměstnanost by měla zůstat na říjnových 4,1 procenta. Dolar dnes ráno posiluje vůči euru, aktuálně je kurz na 1,1750 EURUSD

Evropská komise dnes ráno oznámila pokrok v jednáních o brexitu. Posun je prý dostatečný k tomu, aby bylo možné jednat o budoucnosti vztahů po odchodu Británie z EU. Libra reagovala na zprávu posílením na 1,3640 GBPUSD

Newsletter