Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Další propad bitcoinu. Kde jsou miliony dolarů?

Hodnota bitcoinu klesá. Evolution – obrovské tržiště, známé zejména obchodem s drogami a s dalším nepovoleným zbožím, zmizelo přes noc. Ještě den zpátky se tato kryptoměna obchodovala s kurzem 290 za dolar. Po propadu na 268 za dolar se cena mírně zvedla na kurz 272 za dolar a v době psaní článku opět padá.

Evolution fungovala na černém trhu podobně jako eBay na trhu legálním. Nezávislí dodavatelé prodávali své výrobky pod dohledem administrátorů, uživatelé mohli zanechat recenze a zpětnou vazbu na prodávané zboží. Tržiště bylo přístupné pouze přes anonymní webový software Tor a prodeje se prováděly právě v digitální měně bitcoin.

Z ničeho nic však tento web bez varování „zavřel“. Komunita se domnívá, že oba administrátoři – Verto a Kimble – utekli s přibližně 12 miliony dolary v bitcoinech.

Pro bitcoin je (i) rok 2015 bouřlivý. Na začátku roku ztratil během několika dní 30% své hodnoty. Sektor navíc zaplavuje rizikový kapitál. Příkladem budiž únorový růst bitcoinové burzy Coinbase, která díky rizikovému kapitálu vzrostla o 75 milionů dolarů. Nebo nedávno spuštěný tajemný digitální startup 21, který má digitální měnu přiblížit masám, vzrostl na rekordních 116 milionů dolarů.

中华人民共和国 aneb bitcoinová velmoc

Lupták: Bitcoin poroste se ztrátou důvěry v běžné peníze

Newsletter