Další rána pro kravaty z Wall Street. Bonusy půjdou opět dolů

Investiční bankéři z Wall Street mají za sebou nedobrý rok. Bankovní domy tíží mnohé, od poklesu počtu fúzí a akvizic přes neprofitabilní prostředí minimálních úrokových sazeb až po dodatečné výdaje spojené s mimosoudními a soudními vyrovnáními. Nejen to stojí za zhruba 25% propadem příjmů této oblasti. Kde ztracené finance dohnat? Bankám nezbývá nic jiného než restrukturalizace. A právě ta v sobě zahrnuje i další citelné osekání kdysi ještě astronomických bonusů.

Byť je tento trend v kurzu už nějakou dobu, aktuální situace nutí velké banky ještě více šetřit. Podle konzultantské společnosti Johnson Associates se tyto úspory projeví především na výplatních páskách.

Nelehký život investičního bankéře…

V případě korporátních bankéřů firma očekává propad bonusů o 5 až 15 % oproti roku 2015, a to v případě konzultantských služeb. Mnohem hůře na tom budou ti, kteří se zabývají primárními úpisy akcií, jejich výplatničky si pravděpodobně projdou osekáním o 15 až 25 %. Obchodníci s dluhopisy budou čelit snížení o 10 až 15 %, jejich akcioví kolegové pak o 5 až 15 %.

Byť se zkracování bonusů týká i samotného vedení (10 až 15 %), existuje jedna oblast, která z tohoto trendu vyjde bez úhony. Zaměstnanci, kteří mají na starosti retail a komerční bankovnictví, se mohou těšit buďto na zachování stávajících bonusů, případně na jejich 5% růst.

V rámci „mezidruhového“ srovnání pak bude situace nejhorší rovněž v případě investičních bank. Trend osekávání odměn je zde patrný již od roku 2009, tedy od od doby, kdy se přesný opak udál v případě společností zabývajících se správou aktiv, private equity a po většinu času i u hedgeových fondů.

Pravdou je, že i přes všechny úsporné kroky jsou odměny investičních bankéřů stále vyšší, než je tomu v případě všech ostatních výše zmiňovaných firem, především pak u hedgeových fondů a private equity.

Podle Johnson Associates se však situace může ještě zhoršit. Hlavním viníkem je především odhlasovaný odchod Spojeného království z Evropské unie. Z pohledu zaměstnanců bank tedy není budoucnost nikterak zářná. Olej do ohně navíc přimíchává fakt, že jsou lidé doslova nahrazováni stroji. Zatímco banky v rámci úsporných opatření propouštějí zaměstnance, takto ušetřené zdroje jsou následně investovány do technických vylepšení, od blockchainu až po vysokofrekvenční trading.

Newsletter