Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Další recese v eurozóně? Důvěra v ekonomiku nejníž od května 2013

Na nejslabší úroveň od loňského května sestupuje v říjnu důvěra investorů v ekonomiku eurozóny. Ukázal to dnešní údaj výzkumné společnosti Sentix, který přináší již třetí zhoršení v řadě a upozorňuje, že regionu podle ukazatele slábnoucí důvěry hrozí znovu návrat do hospodářské recese.

Index důvěry investorů se tento měsíc propadl na minus 13,7 bodu ze zářijových minus 9,8 bodu. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters očekávali mírnější pokles na minus 11,5 bodu.

„Očekávání se nyní zjevně nacházejí v negativní oblasti, což znamená, že pravděpodobnost technické recese v eurozóně, tedy dvou čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou, je čím dál vyšší,“ uvedla společnost Sentix. Upozornila, že zhoršení důvěry investorů nedokázala zabránit ani nová opatření Evropské centrální banky na podporu hospodářského růstu.

ECB minulý týden ponechala sazby na nezměněné úrovni (hlavní refinanční sazba zůstává na 0,05 %) a oznámila, že spustí program odkupů aktivy krytých cenných papírů (ABS) v posledním čtvrtletí letošního roku a krytých dluhopisů v polovině října. Odkupy mají dosáhnout celkového objemu až jednoho bilionu eur a v případě ABS se mají soustředit na země s ratingem pod „BBB-„.

ECB začne nakupovat v polovině října, nejméně na dva roky

Zpět k údajům společnosti Sentix. Dílčí index očekávání v říjnu sestoupil z -2,5 na -7,3 bodu, tedy na nejnižší úroveň za dva roky. Hodnocení současné situace v eurozóně bylo nejslabší od loňského srpna.

Statistický úřad Eurostat začátkem září potvrdil, že hospodářský růst eurozóny se v letošním druhém čtvrtletí zastavil. Podkopal jej pokles německé ekonomiky a pokračující stagnace ve Francii.

Index důvěry investorů pro Německo, které je největší ekonomikou v eurozóně, se v říjnu propadl na nejnižší úroveň za dva roky. Podle firmy Sentix investory čím dál více znepokojuje krize na Ukrajině a zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech.

Newsletter