Další rozbuška? Řecko sáhne do záchranných peněz pro banky

Řecká vláda si chce pomoci více jak půlmiliardou eur ze záchranného fondu, který v roce 2012 vytvořila pro podporu řeckých bank. Pro Reuters to uvedly zdroje z řeckých vládních i bankovních kruhů. Země má v březnu splatit 1,5 miliardy eur MMF, vedle toho 3,2 miliardy eur krátkodobého vládního dluhu a do bankovního fondu si chce sáhnout pro 555 milionů eur, uvádějí zdroje Reuters.

Otázkou je, jak se na takový krok bude tvářit Evropská centrální banka, která opakovaně – na řeckou žádost – navyšuje rámec pro dodávky nouzové likvidity v rámci mechanismu ELA, v tomto týdnu právě o půl miliardy eur na 68,8 miliardy eur.

ECB začne kupovat dluhopisy za miliardy. Euro na dně od září 2003

„Na tyto peníze neplyne žádný jiný nárok, jsou k dispozici vládě,“ říká ale k národnímu fondu záchrany bank bankéř pro Reuters. Jenže: Fond byl zafinancován 50 miliardami eur, které pocházely z finanční pomoci EU a MMF.

Řecko dle zdrojů Reuters také uvažuje o „finanční výpomoci“ ze zdrojů penzijních fondů a rezerv veřejného sektoru. Mělo by jít o krátkodobé výpůjčky v řádu dní až desítek dní.

Zítra by v Řecku měla být obnovena jednání s trojkou věřitelů o plnění podmínek záchranného programu a uvolnění další tranše peněz.

Varufakis: Evropa věděla, že Řecko dluhy nesplatí

Newsletter