Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Další rozbuška? Řecko sáhne do záchranných peněz pro banky

Řecká vláda si chce pomoci více jak půlmiliardou eur ze záchranného fondu, který v roce 2012 vytvořila pro podporu řeckých bank. Pro Reuters to uvedly zdroje z řeckých vládních i bankovních kruhů. Země má v březnu splatit 1,5 miliardy eur MMF, vedle toho 3,2 miliardy eur krátkodobého vládního dluhu a do bankovního fondu si chce sáhnout pro 555 milionů eur, uvádějí zdroje Reuters.

Otázkou je, jak se na takový krok bude tvářit Evropská centrální banka, která opakovaně – na řeckou žádost – navyšuje rámec pro dodávky nouzové likvidity v rámci mechanismu ELA, v tomto týdnu právě o půl miliardy eur na 68,8 miliardy eur.

ECB začne kupovat dluhopisy za miliardy. Euro na dně od září 2003

„Na tyto peníze neplyne žádný jiný nárok, jsou k dispozici vládě,“ říká ale k národnímu fondu záchrany bank bankéř pro Reuters. Jenže: Fond byl zafinancován 50 miliardami eur, které pocházely z finanční pomoci EU a MMF.

Řecko dle zdrojů Reuters také uvažuje o „finanční výpomoci“ ze zdrojů penzijních fondů a rezerv veřejného sektoru. Mělo by jít o krátkodobé výpůjčky v řádu dní až desítek dní.

Zítra by v Řecku měla být obnovena jednání s trojkou věřitelů o plnění podmínek záchranného programu a uvolnění další tranše peněz.

Varufakis: Evropa věděla, že Řecko dluhy nesplatí

Newsletter