Další schizofrenní centrální banka

Cenová hladina v britské ekonomice může v následujících měsících i klesat, vlivem nízkých cen ropy, zatímco domácí tlaky na růst cen se hlásí o slovo a míra inflace by do dvou let měla dosáhnout 2% cíle centrální banky. Bank of England to uvedla v dnes zveřejněné čtvrtletní zprávě o inflaci. Ta mimo jiné sráží naději na brzký růst sazeb – letos to velmi pravděpodobně nebude.

Guvernér BoE Mark Carney ve svém dopise ministru financí George Osbornovi uvedl, že měnový výbor centrální banky nechce s kroky cílícími na posílení míry inflace příliš dlouho vyčkávat, a jakmile dopad propadu ropných cen odezní, půjde centrální banka za svým inflačním cílem. Jeho dosažení očekává centrální banka za dva roky a na konci tříletého období, s nímž prognóza pracuje, vidí míru inflace na 2,2 %. Současná úroveň inflace v britské ekonomice činila v prosinci 0,5 %, meziroční tempo růstu cen je tak nejslabší za posledních 14 let.

„Růst výkonu ekonomiky je slušný a domácí poptávka sílí… dalším nejpravděpodobnějším krokem měnové politiky bude zvýšení sazeb,“ uvedl Carney. Vzápětí ale dodal, že k růstu sazeb bude docházet velmi zvolna a postupně, vzhledem k přetrvávajícím rizikům, jimž britská ekonomika čelí, především z eurozóny. Trh nyní čeká první zvýšení hlavní britské sazby ze současného minima 0,5 % nejdříve v prvním čtvrtletí příštího roku.

Na druhé straně, pokud by se významněji projevila protiinflační rizika, centrální banka by mohla přistoupit k dalšímu snížení sazeb či obnovení nákupů aktiv, řekl šéf centrální banky. Tamní bankovní sektor je podle Carneyho dostatečně silný na to, aby případný další pokles sazeb ustál bez narušení na úvěrování. Britská libra po těchto slovech vůči dolaru posílila o 0,7 % na 1,5340 GBPUSD.

Bank of England ve své prognóze výrazně snížila odhad letošní míry inflace na 0,5 % z 1,4 %. Pro příští rok čeká zrychlení tempa růstu cen na 1,8 %, dále pak na 2,1 % v roce 2017. Růst ekonomiky by letos měl dosáhnout 2,9% tempa a to udržet v roce příštím, v roce 2017 pak polevit na 2,7 %. 

Newsletter