Další válka! Anonymous se tentokrát zaměřili na Trumpa

Před několika měsíci vyhlásilo hnutí hackerů Anonymous kybernetickou válku Islámskému státu. Dnes se v jejich hledáčku objevil další cíl, kterým je republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump.

Server The Hill uvedl, že Anonymous vydali mezi své příznivce „rozkaz“, aby na apríla zahájili hromadný kybernetický útok na všechny webové stránky, které jsou s Trumpem spojeny. Cílem je vyvolat jejich totální kolaps. Válku jako již minule ohlásil „mluvčí“ hnutí vystupující v tradiční masce Guye Fawkese.

„Milý Donalde Trumpe, sledovali jsme tě velmi dlouho a to, co jsme viděli, nás hluboce zneklidňuje,“ říká maskovaná postava ve videu, které je proloženo záběry z Trumpových vystoupení. „Vaše nekonsistentní a nenávistná kampaň šokovala nejen celé Spojené státy, vaše kroky a nápady šokují celou planetu.“

„Toto je volání do zbraně! Zničte všechny jeho webové sítě a odhalte to, co nechce, aby veřejnost věděla. Je potřeba zcela rozebrat jeho kampaň a sabotovat jeho značku,“ zaznělo z úst hackerů. V rámci tzv. operace #OpTrump bylo zveřejněno i údajné Trumpovo telefonní číslo společně s číslem důchodového pojištění.

Tento krok není zcela první válkou vůči kandidátovi. První výhrůžka přišla na konci roku 2015, poté co Trump prohlásil, že by do Spojených států zakázal vstup všem muslimům.

Trump ale není trnem v oku pouze Anonymous. S nelibostí jeho volební úspěchy sledují také Japonci. Kvůli pohledu na mezinárodní obchodní vztahy, kvůli kontroverznímu přístupu k vojenské ochraně Spojených států a nasazení sil země mimo území USA. Podobně jako Washington, také Japonsko a jeho politická reprezentace má potíž brát Trumpa vážně, shrnují New York Times. A směrem jeho výbušnosti a nevypočitatelnosti překládají otázku nejen Japonců: Co se stane, až Trump doopravdy vyhraje?

„Přehnané reakce médií budují osoby, jako je Trump. Reprezentuje temnou stránku Spojených států,“ reaguje pro NYT Kuni Miyake, stojící v čele institutu pro zahraniční politiku v Tokiu. Japonci spoléhají na americkou vojenskou přítomnost jako „krytá záda“ proti případné rozpínavosti Číňanů. Jaderná síla pak Japonce kryje proti náladám režimu v Severní Koreji.

V obchodní rovině se spory točí kolem transatlantické dohody o obchodní spolupráci. Trump se hned v úvodu své kampaně vymezil vůči Japonsku a tomu, kdy naposledy na jeho území byly vidět americké výrobky, zatímco ty japonské v USA „svítí“. „Posílají sem auta po milionech, ale kdy jste naposled viděli Chevrolet v Tokiu?“ ptá se například Trump a dodává řečnickou otázku, kdy Američané Japonce (konečně v něčem) porazí. V zemi vycházejícího slunce nejen tato slova sledují s rozpaky.

Newsletter