Další vývoj koruny? Vyšších sazeb se v první půlce roku nedočkáme

Koruna se obchoduje bez výraznějších změn. Ani na dolaru se nedělo nic dramatického. Co nás čeká dnes? Nudit se nebudeme.

Včera byla v rámci domácí ekonomiky zveřejněna bilance zahraničního obchodu, která za duben dosáhla 10,6 miliardy korun, přičemž se očekávalo 20,2 miliardy. Dále pak maloobchodní tržby, které za duben klesly o 0,3 %, predikace pracovala s růstem o 1,2%. Koruna v návaznosti na horší než očekávaná data krátce oslabila. Většinu ztrát však během dne umazala.

V pozdních odpoledních hodinách pak bylo zveřejněno vyjádření člena bankovní rady ČNB Marka Mory. Podle něj je současný vývoj kurzu koruny v souladu s očekáváním centrální banky, pokud však čekáte brzké zvýšení sazeb, nedočkáte se. Bankéř jasně řekl, že tento krok není na pořadu dne, přičemž stále platí, že pravděpodobné načasování vyšších úroků připadne na konec letošního roku.

Z vyjádření centrálních bankéřů z posledních týdnů je tak patrné, že na náhlé zvýšení sazeb patrně nedojde. Na druhou stranu, hlavní ekonom banky ING Jakub Seidler upozorňuje, že průměrný kurz koruny od konce intervencí dosáhl 26,66 EURCZK, jde tedy o zhodnocení o pouhých o 1,3 %. Podle něj tak tato stále nevýrazná čísla naznačují – v souladu s rétorikou ČNB, která hovoří o třetím čtvrtletí – vyšší sazby až ve druhé polovině roku.

Mora (ČNB): Vyšší sazby nejsou na pořadu dne. Počkejme si

Z domácích dat dnes čekáme průmyslovou produkci a stavebnictví. Dále pak květnovou úroveň devizových rezerv a zbývající data ohledně dubnových intervencí ČNB, které trvaly vzhledem ke konci kurzového závazku 6. dubna necelých šest dní. Nečekáme tedy, že by se současná intervenční bilance o velikosti cca 2,031 bilionu korun (období od listopadu 2013 do března 2017) jakkoliv výrazně navyšovala.

Intervenční účet ČNB: Březen rekord 520 miliard, celkově více než 2 biliony

Ze zahraničních fundamentů dnes nic zásadního nepřijde. Za zmínku stojí jen index cen domů v Británii a v USA potom týdenní změna zásob ropy.

Dolar se aktuálně obchoduje na 23,35 USDCZK a pro dnešek jej vidíme v rozmezí 23,30 až 23,40. Měnový pár EURUSD pak odhadujeme v pásmu 1,124 až 1,128. EURCZK máme momentálně na 26,31, přičemž dnešní hodnoty by měly dosahovat od 26,27 až 26,40 za euro.

Newsletter