Další WikiLeaks? Obří únik dokumentů odhalil daňové ráje

AKTUALIZOVÁNO – Desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady zemí ukrývají své bohatství v daňových rájích, aby předešli jeho zdanění úřady svých vlastních států. Vyplývá to z dokumentů uniklých z právní firmy Mossack Fonseca, jejichž část dnes zveřejnilo několik předních světových médií. Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku je mezi nimi i 283 Čechů.

V dokumentech je údajně i desítka národních lídrů včetně ukrajinského prezidenta Petra Porošenka či členů čínského politbyra. Materiály hovoří rovněž o masivních převodech ve výši dvou miliard dolarů (47 miliard korun) lidmi z blízkého okolí ruského prezidenta Vladimira Putina a offshoreových společnostech s vazbami na rodinu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Dokumenty získal z anonymního zdroje německý deník Süddeutsche Zeitung, který je sdílel s Mezinárodním sdružením investigativních novinářů (ICIJ) a s více než stovkou médií v 78 zemích. Podle britského deníku The Guardian jde o únik většího množství dokumentů, než v roce 2010 zveřejnil portál Wikileaks či před třemi lety spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden. Novináři je analyzovali a ověřovali více než rok.

 

 

Na projektu se z ČR podílelo České centrum pro investigativní žurnalistiku. Podle dnešního sdělení centra se k českým klientům firmy vztahuje přes 250 tisíc dokumentů. Jde o právní dokumenty jako zakládací listiny, akcie a certifikáty, stejně jako o e-mailovou komunikaci nebo komentáře ke smlouvám. Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshoreových firem zřízených společností Mossack Fonseca, je údajně 283.

Nejčastěji jsou tyto firmy zřízené pro Čechy na Seychelách, kde jich prý je přes 800. Následují Britské Panenské ostrovy, Bahamy, Panama nebo ostrov Samoa, uvádí centrum.

„V dokumentech Panama Papers se nachází skupina velmi bohatých českých podnikatelů, jejichž jmění a obchodní impéria jsou do značné míry založené na kuponové privatizaci,“ uvádí České centrum pro investigativní žurnalistiku. Jde například o nejbohatšího Čecha Petra Kellnera nebo podnikatele a miliardáře Daniela Křetínského. V databázi dokumentů lze podle centra dohledat rovněž několik osob spojovaných se solárním byznysem nebo jméno uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, který byl v Česku odsouzen na 10,5 roku za krácení daně, podvod a další trestné činy.

Svatá válka proti praní špinavých peněz

Dokumenty podle BBC dokládají, jak v Panamě sídlící poradenská firma Mossack Fonseca pomáhala svým klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti.

Vedle diktátorů či autoritářských vládců jsou mezi klienty firmy ukrývajícími svůj majetek v daňových rájích například Porošenko, pákistánský premiér Naváz Šaríf či islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson, uvedla BBC.

Dokumenty rovněž popisují schéma masivního praní špinavých peněz, na němž se údajně podílí ruská banka Rossija a údajně sahá až k Putinovi. Peníze z banky, která je terčem sankcí EU i Spojených států, jsou podle uniklých záznamů vyváděny do offshoreových společností, z nichž několik vlastní Putinův blízký přítel, violoncellista Sejgej Roldugin. Ten si oficiálně vydělává stovky milionů dolarů, podle dokumentů panamské společnosti je však pouze nastrčenou figurou „chránící identitu a soukromí skutečného vlastníka profitujícího z firmy“.

Měnové trhy jako „skrytý“ zdroj příjmů radikálních islamistů?

Několik milionů uniklých dokumentů označovaných jako „Panama Papers“ pochází z interních záznamů firmy a týkají se období 1977 až 2015. Vyskytují se v nich jména 12 nynějších a bývalých světových lídrů a 128 dalších světových politiků, tvrdí ICIJ.

Podle šéfa ICIJ jde o popis každodenní činnosti Mossack Fonseca během celých téměř čtyřiceti let fungování této společnosti. „Podle mě bude tento únik vůbec největší ranou, kterou kdy offsheorový svět dostal, a to kvůli rozsahu dokumentů,“ řekl podle BBC Gerald Ryre.

Firma zakládání offshoreových společností nepopírá, podle jejích podílníků však neslouží k nelegálním činnostem, jako jsou daňové úniky, praní špinavých peněz či obchod se zbraněmi.

„Devadesát pět procent naší práce shodou okolností spočívá v prodeji nástrojů, které umožňují vyhnout se placení daní,“ řekl podle jednoho ze záznamů zveřejněných britským listem nejmenovaný podílník společnosti.

Příklady velkých úniků citlivých informací v posledních letech:
 
OFFSHORE LEAKS
– Tento únik informací, zveřejněný v dubnu 2013, odhalil totožnost tisíců majitelů anonymního majetku na Britských Panenských ostrovech. Jsou mezi nimi i vysocí političtí představitelé i milionáři zapletení do podvodů.
– Údaje se týkaly asi 130.000 lidí a 120.000 firem ze 170 zemí světa, kteří měli své účty v bankách jednoho z karibských daňových rájů. Mezi odhalenými majiteli účtů jsou například Jean-Jacques Augier, pokladník volební kampaně francouzského prezidenta, bohatá sběratelka umění ze Španělska Carmen Thyssenová-Bornemiszová, gruzínský premiér Bidzina Ivanišvili nebo manželka ruského vicepremiéra Igora Šuvalova.
– O zveřejnění citlivých dat se zasloužila organizace zvaná Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ).
– Data pokrývají zhruba desetileté období bankovních a účetních aktivit nejrůznějších firem, které v karibské oblasti působily od počátku 80. let minulého století. Právě od té doby jsou Britské Panenské ostrovy považovány za bezpečnou daňovou enklávu.
 
SWISS LEAKS
– Švýcarská větev britské banky HSBC dlouhá léta pomáhala svým bohatým klientům vyhýbat se placení daní a spravovala černá konta desítkám tisíc zákazníků z celého světa, včetně zločinců a obchodníků se zbraněmi, ale i známých podnikatelů, politiků a celebrit. Kauzu Swiss Leaks rovněž odhalilo vyšetřování sdružení ICIJ a jeho výsledky byly zveřejněny vloni v únoru.
– Pobočka umožňovala klientům vybírat nevystopovatelné sumy peněz v cizích měnách. Zároveň jim zřizovala „černé účty“ s krycími jmény jako Kapitán Kirk, Malíř či tajemné heslo MAFDAF 851. Pod tím se například skrýval Fernando Alonso, známý jezdec stáje McLaren.
– Účtů švýcarské privátní banky využívaly i zástupy kriminálníků, drogovými kartely počínaje, obchodníky se zbraněmi konče. Data, která se vztahují k letům 2006-2007, kdy unikla, ukazují, že u banky mělo přes 106.000 klientů uloženo celkem více než sto miliard dolarů.
– Účty u banky měli i Češi. Z hlediska celkového množství peněz na švýcarských kontech patří České republice 103. místo. S ČR je spojeno nejméně 91 klientů pobočky, z nichž 11 má český pas nebo občanství.
– Banka HSBC nyní čelí žalobě ze strany rodin amerických občanů zavražděných drogovými kartely v Mexiku. Žaloba požaduje odškodné a tvrdí, že banka umožnila kartelům praní špinavých peněz potřebných k financování jejich aktivit.
– Loni v listopadu byl ve Švýcarsku odsouzen v nepřítomnosti bývalý francouzský zaměstnanec HSBC Hervé Falciani, který předal v roce 2008 francouzským úřadům desetitisíce dokumentů o klientech HSBC a jejich účtech. Pět let vězení si ale neodsedí, protože je francouzský občan a žije ve Francii, která ho do Švýcarska nevydá.
– Vloni v dubnu zahájily vyšetřování banky HSBC i francouzské úřady.
 
WIKILEAKS
– Internetový portál WikiLeaks, který se zaměřuje na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat (například údajů o velkých firmách) začal fungovat v lednu 2007. Jeho spoluzakladateli a šéfeditorovi Julianu Assangeovi se podařilo shromáždit více jak milion dokumentů. WikiLeaks je financován z darů soukromých osob.
– V červenci 2010 portál zveřejnil kolem 80.000 tajných zpráv, převážně polních hlášení amerických vojáků z let 2004 až 2009. Dokumenty svědčí o sílícím a lépe organizovaném povstání Talibanu, o zabíjení civilistů či o tajných operacích americké CIA v Afghánistánu.
– V listopadu 2010 začal WikiLeaks zveřejňovat první ze zhruba čtvrt milionu tajných amerických diplomatických depeší z období od roku 1966 až do února 2010, které obsahují důvěrnou komunikaci 274 zastupitelských úřadů po celém světě.
– Na podzim 2012 WikiLeaks odtajnil příručky a další materiály amerického ministerstva obrany určující pravidla pro zadržování lidí v táborech v Iráku a na základně Guantánamo po teroristických útocích 11. září 2001.
– Na konci loňského června WikiLeaks zveřejnil informace o tom, že NSA odposlouchávala tři poslední francouzské prezidenty, kterými byli Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy a François Hollande, a mimo jiné také bývalé francouzské i německé ministry. Hollande kvůli tomu telefonicky hovořil se svým americkým protějškem Barackem Obamou, který jej ujistil o ukončení podobných praktik.
– Julian Assange si vysloužil stíhání a vězení, Pentagon ho považuje za hrozbu národní bezpečnosti. Nyní se již tři roky skrývá před zatčením na ekvádorské ambasádě v Londýně. Zvláštní komise OSN letos v únoru v nezávazném rozhodnutí uvedla, že Assange je v Británii „svévolně zadržován“ a měla by mu být umožněna svoboda pohybu.

Newsletter