Dámské klobouky: jak s nimi, kam pro ně a kam s nimi

Proč nosí lidé klobouky? Někdo by mohl vyzdvihovat ochranu před sluncem, deštěm i chladem. I to je jejich kladem. Ale oproti ostatním výhodám klobouků je toto zcela nepodstatné. Klobouk je korunou elegantního vzhledu dámy a poskytuje své nositelce sebevědomý a charismatický vzhled. To je možná i důvodem, proč jsou klobouky v České republice nošeny tak málo. Je to snad pozůstatkem socialismu, že se stále bojíme výrazně odlišit od průměru? Klobouk vás totiž zvýrazní naprosto spolehlivě. Proto si ho „dovolí“ nosit jen sebevědomé a odvážné ženy, které jím podtrhnou svou výjimečnou osobnost.

Pravidla pro nošení klobouků – etiketa

Z hlediska etikety je pro dámy nošení klobouků mnohem jednodušší než pro pány. Dáma si sundává klobouk jen zřídka, například při jídle nebo v divadle. Navíc klobouky slavnostní, které jsou spíše doplňkem oděvu, se neodkládají vůbec. Oproti tomu pánové by měli smekat klobouk opravdu často (při pozdravu, při příchodu do veřejné místnosti, kostela apod.). Etiketa dámám neklade téměř žádné překážky, a proto pro ně nošení klobouků může být poměrně jednoduchou záležitostí.

Typy klobouků – rychlokurz

Pokud se chystáte vybrat svůj první klobouk, neuspěchejte to a dejte si s výběrem záležet. Klobouky zkoušejte a zvažujte, k čemu je budete nosit. Typ klobouku by se měl hodit ke tvaru obličeje a hlavně byste se v něm měli cítit příjemně.

Základní typy klobouků

Slavnostní klobouky

Zde se fantazii meze příliš nekladou. Slavnostní klobouky bývají bohatě zdobené a nosí se na mimořádné události (například na svatby). Jsou převážně doplňkem k šatům. Etiketa nepřikazuje tyto klobouky sundat, přesto to zvažte například v divadle.

Cloche [kloš]

K tomuto typu klobouku je třeba formálnější oděv. Cloche (francouzsky zvon) džíny a triko opravdu nesnese. Klobouk se hodně nosil ve Francii ve dvacátých letech minulého století.

Buřinka

Buřinku si zřejmě každý spojí s postavou Charlieho Chaplina nebo Pana Tau. Jde o tvrdý plstěný klobouk s okrouhlou krempou, který byl do 60. let 20. století symbolem londýnských burzovních makléřů a bankéřů. Dnes se již buřinka příliš nenosí.

Toka (Lodička)

Menší klobouk bez krempy. Je vyroben většinou ze silnější plsti a nosí se převážně ke kostýmku a jiným formálnějším oděvům.

Fedora

Díky jeho hojnému rozšíření je fedora v podstatě synonymem pro klobouk. Klobouk je vpředu promáčklý a má docela širokou krempu, vyrábí se z vlněné plsti či králičí srsti. Má velký rozsah co se týče dresscode. Vyrábí se převážně jednobarevné a tmavší odstíny (černá, šedá, hnědá). V první polovině 20. století byla nezbytným doplňkem řádně ustrojeného muže.

Trilby

Moderní klobouk, s poměrně úzkou krempou, která vepředu směřuje mírně dolu a vzadu je ohnutá nahoru. Klobouk je spíše neformální a běžně se může nosit k džínám i teniskám. Stále ho můžeme spatřit například na dostizích, kde je dokonce vhodné jím doplnit svůj outfit. Jde ale i o zajímavý doplněk na party.

Baret

Baret je téměř beztvará pokrývka hlavy, která může být z nejrůznějších materiálů. Jejich výhoda spočívá ve velkém rozmezí, co se týče dress code. Můžete ho nosit neformálně k džínám, ale stejně tak bude vhodný i na formálnější akci. Spíše než jako klobouk do místnosti, je nošen hlavně jako venkovní pokrývka hlavy a nahrazuje tak třeba často nevhodného kulicha.

Cylindr

Klobouk nosí (dnes již spíše nosili) pánové k fraku. Je to velmi formální pokrývka hlavy, nošena jen na opravdu význačné události (např. plesy). Méně formální variantou je buřinka. Dámy si mohou vybrat z elegantních a krásně zdobených cylindrů, též určených pro velmi formální události.

Kde si klobouk pořídit?

Samotné pořízení si klobouku zas až tak jednoduchou záležitostí není. V Česku se klobouky tolik nenosí, proto pokud se rozhodnete pro jeho koupi, budete se muset trochu snažit. Klobouky se někdy dají pořídit i v běžných konfekčních obchodech (H&M, Mango, Zara, C&A, Promod apod.) nebo eshopech, budete se ale pravděpodobně muset spokojit s omezeným výběrem i kvalitou. Druhou stranou mince je nízká cena, klobouk zde pořídíte v řádu stovek korun.

TONAK, tradiční český výrobce klobouků, je jedním z mála specializovaných obchodů, kde se dají klobouky koupit. Nabídka je zde poměrně pestrá. TONAK nešije klobouky na míru, můžete si ale nově sestavit klobouk na přání online na jejich webu a ten si nechat doručit. Jejich práce bývá kvalitní a pokrývky hlavy se zde dají koupit od dvou stovek až do několika tisíc korun za klobouk.

Například společnost Model Praha také vyrábí originální klobouky, které nabízí v několika prodejnách po celé Praze. Za klobouk zde zaplatíte okolo 2 500 Kč a můžete si ho objednat na zakázku. V České republice dále působí několik malých kloboučnictví, která vyrábí převážně na zakázku. Klobouky z těchto výroben mohou být často i levnější, než vyrábí například Model Praha.

Newsletter