Dan Fuss: Japonsko? Jedině akcie!

Daniel Fuss, portfolio manažer fondu Loomis Sayles Bond, je přesvědčen, že investice do japonských akcií je ta správná cesta, jak co nejvíce těžit ze současné politiky premiéra Abého. I přesto, že se jím spravovaný fond zaměřuje na dluhopisy, sám varuje před jakoukoliv investicí do japonských státních dluhopisů.

Zadlužení japonské vlády se nadále zvyšuje s tím, jak Bank of Japan navýšila v rámci kvantitativního uvolňování objem nakupovaných státních dluhopisů. Díky takto zajištěné poptávce zůstanou výnosy těchto bondů na rekordních minimech a vláda bude mít nadále dostatečný prostor k dalšímu zadlužování.

„QE prozatím pomohlo nejvíce japonským akciím,“ je přesvědčen Fuss. Akciový index Nikkei vzrostl za posledních 6 měsíců o více jak 18 %, čímž předčil všechny ostatní trhy. Z toho důvodu dává Fuss přednost akciím, u kterých je prostor pro další růst nadále otevřen, namísto státním dluhopisům, které, jak se zdá, jsou polapeny v bludném kruhu minimálních výnosů.

Japonský penzijní fond má opět více nakupovat akcie, což podpoří trh

Abenomika, jakožto strategie postavená na třech pilířích (QE, vládní spotřeba, strukturální reformy), pomohla od roku 2012, kdy Abé nastoupil na post japonského premiéra, téměř zdvojnásobit ceny akcií. Stejně tak od té doby rostou i japonské mzdy a nezaměstnanost je nejnižší od roku 1997. Na druhou stranu ale došlo k oslabení spotřebitelského sektoru tím, jak byla zvýšena daň z obratu, a japonský dluh narostl o více jak 8,5 bilionu dolarů.

Tři recepty jak podpořit ekonomiku podle Šinza Abého

Momentálně nejdiskutovanějším opatřením je oddálení dalšího navýšení daně z obratu a předčasné volby do japonského parlamentu. To považuje Fuss za velice povzbudivý krok a dodává, že „nikdo si snad nemůže myslet, že by bylo možné podpořit ekonomiku zvýšením daní…“

Smrtící spirála Abenomiky podle Petera Schiffa

Fuss se zaměřuje obzvláště na japonský pracovní trh. I přesto, že tempo růstu mezd dosáhlo v září meziroční úrovně 0,4 %, je to stále málo v porovnání s 1% jádrovou inflací. „Tuto situaci dokáže napravit intenzivnější podpora high-tech odvětví, vývozu a inovací. Je potřeba takových pracovních míst, která mají potenciál dalšího růstu a dokáží tak tento rozdíl kompenzovat.“

Japonský vývoz zrychlil růst, zatímco dovoz zpomalil

„V Japonsku je jasný tlak na uvolnění pracovního trhu a zapojení mnohem více lidí do pracovního procesu. Jakmile vidíte, že se tato snaha daří, nechcete držet státní dluhopisy, ale zaměříte se na akcie“, vysvětluje Fuss pro server Bloomberg.

Na otázku, jak vidí budoucí vývoj Japonska, pak odpovídá: „v současné době je japonský dluhopisový trh kompletně v rukou Bank of Japan. Ta má možnost získat všechny státní bondy, které budou v budoucnu ještě vydány. To, co pomůže japonské ekonomice, nebude měnová politika, ale pouze a jedině strukturální reforma, která uvolní japonský pracovní trh tak, aby mohl využít veškerý svůj potenciál.“

Newsletter