Daň pro miliardáře může zachránit svět

Vycházíme-li ze zprávy globální charitativní organizace Oxfam, členství v pomyslném klubu superboháčů se stalo méně exkluzivní. Počet miliardářů se totiž od finanční krize až zdvojnásobil. Zpráva také uvádí, že v březnu letošního roku bylo podle Forbesu na celém světě evidováno 1645 miliardářů. To jen potvrzuje tvrzení o exkluzivitě, jelikož to značí nárůst na více než dvojnásobek oproti březnu roku 2009, kdy jich bylo pouze 793.

Oxfam se touto zprávou snaží upozornit na rostoucí propast mezi světem bohatých a chudých. Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, bez zdravotní péče nebo vzdělání, zatímco bohatí lidé hromadí své bohatství, které nejspíš nebudou schopni ani utratit. Zpráva nesoucí název „Vyrovnejme to: Čas na ukončení extrémních rozdílů“ také poukazuje na to, že nejbohatších 85 lidí na světě zaznamenalo kolektivně mezi roky 2013 a 2014 nárůst svého bohatství až o 668 milionů dolarů za den. To je půl milionu dolarů navíc za minutu. Již v lednu Oxfam ve své zprávě upozorňoval na to, že kolektivní bohatství 85 nejbohatších lidí na světě se rovná nejchudší polovině světové populace.

Výkonný ředitel společnosti Oxfam, Winnie Byanyima tvrdí, že „extrémní nerovnost je překážkou prosperity pro většinu lidí na této planetě. Nerovnost brzdí růst, korumpuje politiku, potlačuje příležitosti a prohlubuje nestabilitu a diskriminaci, zejména pak u žen.“

Zpráva této společnosti je pouze začátek nejnovější kampaně – Even it up. Jejím cílem je přesvědčit světové lídry k pomoci s cílem zajistit nejchudším lidem na světě spravedlivé zacházení. Autoři zprávy přidávají, že „tato akce je potřeba pro došlápnutí si na úniky na daních prováděné nadnárodními společnostmi a nejbohatšími jednotlivci ve světě.“

Oxfam má dokonce řešení – navrhuje poplatek ve výši 1,5 procenta z bohatství každého miliardáře. To by mělo vynést až 74 miliard dolarů, a tato částka by umožnila studium pro každé dítě a poskytnutí zdravotní péče v nejchudších zemích.

(S podporou CNBC)

Newsletter