Danger Zone: Volatilita koruny naznačuje exit ČNB během měsíce

Odhady ohledně možného ukončení intervencí České národní banky jsou mnohé. Jeden z nich je možné vyčíst z aktuální situace na trhu opcí navázaných na českou měnu. Jejich implikovaná volatilita naznačuje exit během jednoho měsíce.

Agentura Bloomberg v tomto směru upozorňuje na výrazný poskok křivky implikované volatility koruny v rozmezí jednoho týdne a měsíce. Oproti předchozímu měsíci se zmiňovaný ukazatel posunul z 2,5 % až na 5,1 % (nejvyšší číslo od října 2015). To značí zvýšenou obavu ohledně výraznějších kurzových výkyvů v rámci sledovaného časového rámce (týden až měsíc).

ČNB a největší intervence v historii. Za dva dny tolik, co za měsíc

„Koruna je překoupená, ačkoliv si je této situace naprostá většina účastníků trhu vědoma,“ napsal ve svém úterním dopise klientům Miroslav Plojhar, investiční stratég z České spořitelny. „Nervozita a možné výkyvy kurzu mohou zintenzivnit především tehdy, když si ČNB s intervenčním exitem ještě počká,“ dodal.

K vyhodnocení situace nejlépe poslouží srovnání křivky implikované volatility koruny v její současné podobě a v té z konce roku 2016. Ve druhém sledovaném případě (žlutá křivka) je mezi jednotlivými časovými rámci pozorován mnohem hladší průběh odpovídající většímu „klidu“, než je tomu dnes.

Opravdu koruna posílí? Pět grafů, které musíte znát, pokud sázíte na exit

Zvyšující se nervozita tak jde ruku v ruce s nástupem tzv. měkkého závazku. Během něj má již bankovní rada ČNB volné ruce, díky čemuž může intervence ukončit v podstatě kdykoliv, ať už na měnovém, neměnovém či speciálně konaném zasedání.

Většina expertů se shoduje, čemuž ostatně odpovídá i aktuální křivka implikované volatility, že exit přijde během dubna (hned v závěsu je květen). Sází se především na dobu po 10. dubnu, kdy budou zveřejněna březnová inflační data. Ta budou dle mnohých odhadů posledním potřebným potvrzením ohledně splnění podmínek ČNB nastavených pro ukončení obrany koruny před posílením pod 27,00 EURCZK.

Konec intervencí ČNB: Vsazeno 65 miliard, spekulanti se šeredně spálí

Z hlediska následného vývoje kurzu se všeobecně čeká posílení koruny, a to v dlouhodobém rámci. Z toho krátkodobého bude situace mnohem akčnější. Ihned po ukončení intervencí se na EURCZK může projevit zvýšená volatilita v obou směrech. Koruna tudíž může i oslabit s tím, jak budou spekulanti chtít na svých dlouhých korunových pozicích realizovat zisky, ovšem domácí trh nebude disponovat dostatečným počtem protistran majících o koruny zájem.

Některé odhady pracují s tím, že na zpevnění české měny je vsazeno zhruba 65 miliard euro. Vzhledem k dění posledního týdne by se však tato částka mohla ještě o poznání zvýšit…

Rusnok: Napovídat už nebudeme, exit po tvrdém závazku čekejte kdykoliv

Newsletter