Daniel Gladiš: Lekce pro investory z naší vlastní zkušenosti

Fond jsme založili v roce 2004. To je do dneška více než 4500 dnů neustálé interakce s trhem, sbírání zkušeností a postupného učení se. Doslova tisíce investičních rozhodnutí, z nichž každé přináší zpětnou vazbu, kterou je možné využít v budoucnosti. Jedna lekce však z celých těch 13 let vyčnívá svou důležitostí vysoko nad ostatní a rádi bychom se o ni podělili se všemi profesionálními i hobby investory, protože se domníváme, že jim může pomoci.

V roce 2008 jsme zaznamenali pokles hodnoty portfolia o 85 procent. Na tomto výsledku se podílel krach akciových trhů, naše vlastní chyby i všudypřítomná náhoda. Ani ze zpětného pohledu nelze říct, který z těchto vlivů byl rozhodující. Pokud dojde ke krachu akciových trhů jako tenkrát, dá se očekávat, že akcioví investoři zažijí pokles ve svých portfoliích, my jsme se však v roce 2008 zařadili téměř na samý konec žebříčku výkonnosti fondů.

Dopis akcionářům Daniela Gladiše: Indexy a indexové investování

Rok 2008 byl pro nás velkou školou a byli bychom rádi, kdyby si ostatní investoři z této naší zkušenosti odnesli stejné ponaučení, jaké jsme si odnesli my. Velkých poklesů je potřeba se vyvarovat za každou cenu. Jedno špatné období může znehodnotit celou řadu let úsilí. Je to vidět i na naších výsledcích. Z 13 let existence máme jeden rok s velkým propadem a 12 let, kdy jsme vydělali akcionářům více než osminásobek vložené částky (729 %). Jeden rok tedy na chvostu pelotonu a 12 let výsledků, pro které by se těžko hledaly ve světě stejně výnosné fondy. I jeden velmi špatný rok však stačí k tomu, aby navždy znehodnotil celou historii výsledků. Lze namítnout, že pro investory, kteří s námi začali investovat až po roce 2008, je dřívější historie irelevantní a někteří z nich dokonce ten fakt, že jsme získali tuto těžce nabytou zkušenost, považují za výhodu do budoucna. Něco na tom možná je, ale věřte, že bychom byli radši, kdybychom ji neměli.

Daniel Gladiš o posledním svobodném umění tou nejpřístupnější formou

Nejsme zdaleka první ani poslední investoři, kteří něco podobného prožili. Dokonce i Benjamin Graham, otec hodnotového investování, Buffettův vzor a učitel, mimořádná osobnost, z níž dodnes čerpá většina velkých investorů, zaznamenal na přelomu 20. a 30. let pokles portfolia přibližně o 90 procent. Je to skoro neuvěřitelné, ale možná právě tato Grahamova zkušenost výrazně přispěla k formování jeho názorů, ke knihám, které napsal a pomohla mu i dosáhnout skvělých investičních výsledků v dalších 25 letech jeho kariéry.

Rok 2008 byl pro nás možná podobným impulsem. Výnos našeho portfolia do dneška činí 346,6 %. Výnos akciového indexu MSCI World za stejné období činí 115,5 %.

Co můžete tedy udělat pro to, abyste se jako investoři vyhnuli velkým propadům? Jednoduchá odpověď na to není, ale už to, že o této nutnosti budete přemýšlet, je krokem vpřed a proto se s vámi o naši zkušenost dělíme. Určitě se vyplatí nikam nespěchat, být trpělivý, uvažovat dlouhodobě a nepouštět se do věcí, kterým nerozumíte. Rok 2008 byl pro nás velkou lekcí v pokoře. Nechť je lekcí i pro každého investora, který dočetl až sem. Hodně štěstí.

Newsletter