Dánsko na divoko: Třetí sražení sazeb za 10 dní

Centrální banka Dánska srazila hlavní úrokovou sazbu potřetí za posledních 10 dní a hlouběji do záporných hodnot ve snaze ochránit svůj režim zavěšení dánské koruny na euro. Hlavní úroková sazba klesá na záporné půlprocento z dosud platných -0,35 procenta. Hlavní zápůjční sazby zůstává beze změny na plus 0,05 procenta.

Dánská centrální banka, která nepořádá pravidelná měnová jednání a nepublikuje výstupy z nich, přistoupila k opětovnému sražení sazeb poté, co na trhu prodávala dánskou korunu. „Nemůžeme přesně odhadnout, odkud příliv kapitálu přichází,“ uvedlo komunikační oddělení banky pro Bloomberg s tím, že zájem je jak domácí tak zahraniční.

Dánsko bojuje za stabilitu své měny od momentu, kdy Švýcarsko vyrazilo trhům dech odvoláním svého závazku, nenechat posílit frank k euru pod vytčenou hranici 1,2, tedy od poloviny ledna. Svenska Handelsbanken odhaduje, že dánská centrální banka od té doby už v rámci intervencí na domácí měně prodala na trhu přes 100 miliard dánských korun, aby průběžně vyvažovala nárůst zájmu a příliv investic.

Švýcaři matou trhy: „Jsme připraveni intervenovat“

Podle stratéga banky Rasmuse Guduma bude tlak na dánskou korunu pokračovat a investoři budou porovnávat kroky měnové politiky. Dánská centrální banka zatím sazbami nešla na švýcarskou úroveň, tamní hlavní úroková sazba dosahuje záporných 0,75 procenta.

Zavěšení dánské koruny na euro je jištěno Evropskou centrální bankou, která poskytne – dle dokumentů ECB – „automatickou a neomezenou podporu“. 

Švýcarský vzor měnové politiky padl. ČNB chce být lepší

Newsletter