Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Euro od rána proti dolaru posiluje. Blíží se k hranici 1,070 EURUSD, nicméně ta funguje jako silná rezistence.

Data z české ekonomiky budou koruně podporou

Společná evropská měna, poháněna výběrem zisků na americkém dolaru, posílila během včerejšího dne ze svých 12letých minim 1,0494 dolaru za euro až k úrovni 1,068. Euro, jenž aktuálně obchoduje poblíž úrovně 1,0630 dolaru za euro, tak zastavilo svůj masivní šestidenní propad, při němž vůči dolaru odepsalo takřka 6 procent své hodnoty.

Tlak na další posilování americké měny vůči euru uvolnily americké maloobchodní tržby, které investory zklamaly již třetím meziměsíčním poklesem v řadě. Vzhledem k absenci zásadnějších světových makrodat lze dnes očekávat, že euro bude obchodovat nad včerejšími minimy, které jsou vzhledem k psychologické hranici 1,05 dolarů za euro rozhodující technickou hladinou podpory.

Česká koruna při včerejším obchodovaní kopírovala vývoj na EURUSD a souběžně vývoj na okolních měnách v regionu, kde došlo k mírnému oslabení po týdenních nárůstech. Týdenní ztráty koruny vůči americkému dolaru byly částečně vymazány, když se koruna obchodovala na úrovních 25,75 k euru poté, co v týdnu testovala své prozatímní minimum 26 korun k euru. Krátkodobá korekce propadu, jak jsme předpokládali, se tedy potvrdila a vývoj na koruně k americkému dolaru bude nadále ve vleku očekávání zasedání americké centrální banky příští týden.

Ranní posílení koruny proti euru na hranici 27,243, čímž otestovala své maximum z února letošního roku, se obrátilo po slabších údajích o maloobchodních tržbách v USA a odpolední obchodování se neslo v duchu oslabování a ústupu ze svých maxim. Koruna uzavírala na 27,32 k euru a vymazala své zisky za tento týden. Silná makrodata z českého průmyslu, zveřejněná dnes ráno, budou koruně pomáhat a bránit ve výrazném oslabení. Proto se domníváme, že koruna uzavře týden bez větších změn oproti včerejšímu závěru.

Silný leden v ekonomice: Průmysl, maloobchod i stavebnictví

Newsletter