Včera proběhl pohřeb 39. prezidenta USA Jimmyho Cartera, který zemřel ve věku 100 let. I přesto, že byl u moci pouze jedno funkční období, jeho pokora a laskavost spojená s mírovým úsilím mu přinesla Nobelovu cenu. Získal ji “za desítky let neúnavného úsilí při hledání mírových řešení mezinárodních konfliktů, za prosazování demokracie a lidských práv a za podporu hospodářského a sociálního rozvoje“. Při této mimořádné události byli přítomni všichni dosavadní žijící prezidenti. Z důvodu této mimořádné události byla uzavřena burza, a pohyby na trzích proto byly slabé.
Italská premiérka Meloniová se vyjádřila k Trumpovým komentářům ke Grónsku. Dle jejích slov jde primárně o vzkaz Číně. Meloniová vyjádřila skepsi, že by se USA snažily anektovat cizí území, natož násilně převzít kontrolu na Grónskem. Donald Trump přitom v posledním komentáři nevyloučil použití vojenské síly k obsazení Panamského průplavu či Grónska. Jiní Evropští představitelé ve středu a ve čtvrtek varovali Trumpa před zasahováním do hranic cizích států. Meloniová vnímá Trumpovy komentáře pouze jako důrazný vzkaz na dálku dalším velmocím, které se pohybují v oblastech strategických zájmů USA. Pravděpodobně tak naráží na možný zájem Číny a Ruska o Arktidu. Trump komentuje situaci tak, že nebude nečinně přihlížet a bude konat. Zároveň posunul svůj předvolební slib ukončit válku na Ukrajině „do 24 hodin“ na několik měsíců, což si evropští partneři vyložili jako tlak jeho administrativy na podporu Ukrajiny proti invazi ruských vojenských sil. “Konání“ Trumpa tak je momentálně v nedohlednu a podpora Kyjeva bude pokračovat i po 20.lednu.
Elon Musk, nejbohatší člověk na planetě a důvěrník Donalda Trumpa, stále ryje do britské labouristické vlády na své sociální síti X. Dle jeho slov je ohrožena západní civilizace. Musk se snaží zjistit, zda by bylo možné získat podporu pro alternativní politická hnutí. Již týdny kritizuje Starmerovu vládu a v uplynulém týdnu požadoval nové celostátní vyšetřování gangů, zneužívající britské děti. Jediná měna, která tvrdě krvácela, byla stejně jako předchozí den libra. Více jsem psali zde.
Americké trhy budou dnes opět otevřené. Dolar zahájil obchodováním posílením pod 1,0300 za euro, zisky však postupně odevzdává. Hlavní událostí je zveřejnění dat z amerického trhu práce. Konsensus pracuje s vytvořením 165 tis. nových pracovních míst a se setrvání míry nezaměstnanosti na 4,2 %. Nad očekávání lepší výsledek je rizikem silnějšího dolaru, horší by kurz naopak oslabil.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0302 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 109,25 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0254 do 1,0355 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,10 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 24,36 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,06 až 25,15 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,23 do 24,50 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo