Datová smršť pokračuje. Hlavní roli dnes sehraje inflace

Koruna zažívá týden bohatý na data, vůči euru se kurz od pondělí drží nad úrovní 25,50 za euro. Na včerejší čísla z tuzemského trhu práce nijak výrazně nereagovala, nezaměstnanost rostla díky sezonním vlivům. Dosažený výsledek byl historicky nejnižší z hlediska všech prosincových měření. Kurz je dnes ráno na 25,56 EURCZK a 21,42 USDCZK

Dnes bude zveřejněn index spotřebitelských cen za prosinec, trh čeká meziroční růst o 2,4 procenta a meziměsíční zvýšení o 0,1 procenta. „Hodnota prosincového výsledku mírně klesne z listopadových 2,6 procent na 2,4 procenta. Symbolicky se tak prosincová inflace vyrovná inflaci za celý rok 2017, která se rovněž zastaví na hodnotě 2,4 procenta. Letos růst indexu spotřebních cen zpomalí, a to jak v důsledku zvyšování úrokových sazeb, tak i posilování kurzu koruny,“ míní ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela by se inflace měla celkově udržet na 2,6 procenta. „Vzhledem k tomu, že náš odhad je nad tržním konsenzem, předpokládáme, že po zveřejnění by mohla koruna posílit,“ dodal.

Do „hry s kurzem“ se dostal také guvernér České národní banky Jiří Rusnok, který v rozhovoru pro týdeník Ekonom uvedl, že pokud se bude inflace a kurz koruny vyvíjet, jak centrální bankéři předpokládají, zvýší bankovní rada ČNB letos úrokovou sazbu ještě dvakrát.

ČNB začne od února zveřejňovat svá očekávání vývoje kurzu koruny. Důvodem k zásahu bankéřů by přitom nebylo ani případné posílení české měny na úroveň 25 korun za euro, řekl týdeníku guvernér. Realitní bublina je podle něj riziko a ceny nemovitostí jsou nadhodnoceny o přibližně deset procent, nejvíc v Praze.

Z domácích dat se dnes ještě dozvíme, jak se dařilo ekonomice ve 3. čtvrtletí. „Třetí zpřesněný odhad domácího HDP by revizi přinést neměl. K němu budou nově zveřejněny sektorové účty. Zajímat nás bude zejména, jak se vyvíjí míra úspor a ziskovost firem,“ míní Zeisel. 

Dolaru se včera dařilo a vůči euru posiluje i dnes ráno. K ziskům dolaru včera pomohl také růst výnosů státních dluhopisů, které se dostaly na 10měsíční maxima. Nyní se kurz pohybuje na 1,1930 EURUSD.

Společná evropská měna v úterý pokračovala v oslabování i přes zveřejnění velmi dobrých dat z eurozóny. Zejména čísla z Německa potvrdila, že tamní ekonomika ke konci roku nabrala vysoké tempo. Jak průmyslová produkce, tak zahraniční obchod překvapily silnou dynamikou, dodal Zeisel. 

Newsletter